3D Tarayıcılarda Olmasa

3 min


0

Yakın zamanda meydana gelen “Notre Dame Katedrali” yangını tüm dünyada ses getirdi. Alevler çatıya kadar yükselmiş ve sivri ucu yıkmıştı. Bu haliyle yapı tamamen kaybedilmişti. Fakat ilginç bir gelişmeyle tamamen kaybedilmediği anlaşıldı.

Bir vassar sanat tarihçisi olan Andrew Tallon zamanında bu mekanla alakalı titiz çalışmalarda bulunmuştu. 13. Yüzyılda inşa edilen bu yapının her zerresini, her zarif parçasını lazer görüntüleme sayesinde dijital ortamda arşivlemişti. Dijital arşiv, bu yapının o tarihte ne gibi yöntemlerle nasıl yapıldığı hakkında ciddi bilgiler vermektedir. Bu sayede yapının dijital veriler ışığında yeniden restorasyonu mümkün gözükmektedir.

Daha önce de yüzyıllar öncesine dayanan bu yapıların sırrını çözmek isteyen birçok sanat tarihçisi oldu. Bunların Tallon’dan farkı dijital veriler, lazer yerine kağıt-kalem tarzı araçlar kullanmasıydı. Bu yüzden Tallon başarılı oldu.

Tallon’un yaptığı lazer taraması: Öncelikle lazer bir tripoda yerleştirilir. Lazer alanın her tarafını sarar, her yüzeye çarptığında ışın geri sıçrar. Daha sonra krişin geri döndüğü zamanı hesaplayarak üzerine indiği payanda veya tam kolon kısmının yüzeyini kaydeder. Her kayıt, dijital resmin pikselleri gibi ayrıntılı bir görüntüyle birleştirilerek renkli bir nokta olarak kaydedilir. İşlemin sonuna baktığımızda bu işlem defalarca tekrarlanır. En son oluşan görüntü ise renkli noktaların birleşiminden oluşmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz