8 Saat İçinde 1000 Yıllık Ceza

3 min


0

Teknolojiyi her alanda gördüğümüz gibi, şimdi de yaptırımlar konusunda karşımıza çıktı. Suçlulara verilecek cezanın sınırı, idam tartışmaları vs günümüzde yaygın iken, biyoteknoloji ile ileriki zamanlarda kısa sürede daha uzun ceza çekmiş hissi verilebilir. Bilim adamları bunun mümkün olduğunu söylüyorlar. Yabancı ve popüler bir dizi olan Black Mirror’da bu sahne canlandırılmıştı. Suçlular 1 saat içinde 1 aylık ceza çekiyorlardı. Yani beyinde öyle algılatılıyordu. Şimdi de 8 saat içinde 1000 yıllık ceza çekme hissi verilebilir mi tartışmaları başlamıştır ki bilim adamları bunun mümkün olduğunu söylemektedir.

Üretilecek ilaçlar ile beyne zamanın daha hızlı geçtiği hissi verilebilir. Tabi bu noktada aklımıza bazı sorular gelebilir. Örneğin ömür boyu müebbet yemiş birisine bu ilaçlar sayesinde bir yaptırım uygulandı ve kişi serbest bırakıldı. Alındığı tarih ve bırakıldığı tarih belli olacağı için kişi bunun farkına vardığında gerçekten caydırıcı bir yaptırım niteliği kazanır mı?

Bu konuda Aeon’a yaptığı açıklamada Roache, “Suçlulara, 1000 yıl hapis cezası çekiyormuş gibi hissettiren bir hap ya da sıvının geliştirildiğini hayal edebilirsiniz. Hızlanma faktörü bir milyon olursa, sekiz buçuk saat içinde bin yıllık düşünce gerçekleşebilir.” dedi.

Zamanla teknolojinin bu alanda yaptığı yenilikleri göreceğiz.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz