ABD Yasağı Huawei’in Casusluğuna Bağladı (İnceliyoruz!)

8 min


0

15 Mayıs 2019’da ABD Başkanı Donald Trump, ABD şirketlerinin ve devlet kurumlarının ulusal güvenlik riski taşıyan telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayan bir yönetici emri imzalayarak ulusal bir acil durum ilan etti. İlk duyuru Huawei’den adından söz etmese de, kongre üyeleri büyük Çin şirketine doğrudan başvurmakta tereddüt etmediler .

Trump’ın açıklamasından kısa bir süre sonra ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei’yi Varlık Listesi olarak adlandırılan şeye ekledi. İşletmelerden bireylere kadar her şeyi kapsayan listeye yerleştirmek, esas olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işleri yapmaktan men edilir. İlk icra emrinin öncelikli olarak Huawei’nin Amerika Birleşik Devletleri’nde iş yapma kabiliyetini kısıtlanması konusunda çok az şüphe var.

Bu dramatik olaylar, Huawei’nin Çin hükümetiyle olan bağlarını çevreleyen yıllarca süren şüphe ile sonuçlandı. On yıldan fazla bir süredir, şirket, Çin ulusal casus ajanslarıyla çalışmak üzere dünyadaki hükümetler tarafından suçlandı.

Gerçek bir casusluk kanıtı var mı?

Son on yılda, bu casusluk iddiaları sürekli olarak Huawei’yi kuşattı, ancak, herhangi bir Huawei cihazında kurulu olan arka kapı veya gözetleme casus yazılımlarının bulunduğunu kanıtlamak için hiçbir net kanıt sunulmadı.ABD devlet kurumlarından 18 aylık geniş kapsamlı bir güvenlik incelemesinin 2012 yılında Huawei’nin ABD vatandaşlarına casusluk yapmak için Çin hükümeti ile çalıştığına dair kanıt bulunmadığına karar verdiği bildirildi.

O zamanlar ABD hükümetinin incelemesi üzerinde çalışan uzmanlar , Huawei ekipmanlarının tehlikeye atıldığını kanıtlayan hiçbir “sigara tabancası” bulunamamasına rağmen, sistemlerinin “deliklerle doldurulduğunu” belirtti. Bu kodlama hataları ve güvenlik açıkları, o zamanlar, Huawei’nin bazı ekipmanlarının saldırıya daha açık hale gelmesine neden oldu, ancak hiç kimse, bunların basit yazılım hataları veya casusluk nedenleriyle açık alanda açık bırakılmadığını açıklayamadı.

Bazıları için, Huawei ekipmanının gerçekte ne kadar güvenli olduğu konusundaki sorular sadece potansiyel sorulardır. Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya, 5G ağ donanımının yazılım güncellemeleriyle tehlikeye girme risklerinin güvenlik tehditlerini inanılmaz derecede zorlaştırdığını iddia ederek, önümüzdeki 5G altyapı dağıtımlarından şimdiden yasaklandı . Huawei’nin donanımına özgü güvenlik riskleri, ABD milletvekilleri ve uzmanları tarafından sık sık ortaya atılmasından kaynaklanıyor.

Peki şimdi ne olacak?

Bu son büyük ABD hamlesini Çin ile sürmekte olan ticaret savaşındanayırmak da zor . Geçen yıl Huawei, Apple’ı dünyadaki en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi haline getirdi. Bu, ABD genel tüketici teknolojisi pazarından atıldığını ortaya koyan şirketin yanında gerçekleşti. Bu nedenle, bir ABD Huawei yasağı, şirketin akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve telekomünikasyon ekipmanlarındaki küresel pazar payıyla özellikle ilgili olmamakla birlikte, bu teknolojiyi uluslararası pazar için üretme yeteneğini etkileyebilir.

Bu sorunlar, ABD’de üretilen yazılıma, özellikle Google’ın dünyadaki tüketicilerin gelecekteki satın alma kararlarını etkilemesi muhtemel olanlarına erişimin kaybı nedeniyle daha da artmaktadır. Google’ın ABD hükümet yasağına uymak için Huawei’nin ticari faaliyetlerini askıya alma hamlesi, mevcut cihazların sahipleri arasında kafa karışıklığına neden oldu, artık Android işletim sistemi güncellemelerine ve Haritalar, YouTube ve Google Play Store gibi Google hizmetlerine erişemeyecekleri konusunda endişelendi. Hem Google hem de Huawei, mevcut cihazların etkilenmeyeceğini söyleyerek korkuları hafifletmeye çalıştı ve dün ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei’ye 19 Nisan’a kadar ABD malı satın alma izni vererek bir lisans aldı ve mobil cihaz sahiplerine yazılım güncellemelerine ve telekom cihazlarına erişmeleri için zaman verdi. sağlayıcılar alternatif aramak için zaman ayırır.

Ancak bu tarih geçtikten sonra, mevcut cihazların sahipleri gelecekteki herhangi bir güncellemeye erişememe, cihazlarını daha az güvenli hale getirme ihtimaliyle karşı karşıya kalırken, gelecekteki cihazların yukarıda belirtilen Google hizmetlerine adanmış uygulamalar aracılığıyla erişme olasılıkları olmayacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Batuhan SARI
Batuhan Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz