ABD’den Rızasız Yüz Tanıma İşlemleri

3 min


0

Amerika Birleşik Devletleri’nde FBI ve ICE’nin yüz tarama teknolojisini kullanarak hafif suç işleyen şüphelileri yakalamaya çalıştıkları belirtildi. Bu bilginin ortaya çıkması sonucunda birçok gizlilik endişesi de ortaya çıktı. Tüm bunların yanı sıra sistemin açıklanmamış olması ve şeffaf olmaması da sistemin kötüye kullanılabileceği düşüncelerini doğurdu.

Kişiler ve kurumlar yüz tarama sistemlerinden vazgeçmiş olsa da federal ajanslar bu teknolojiye sıkı sıkıya bağlanmış durumda. Dahası, vatandaşlar bu durumdan bihaber oldukları için rızaları da bulunmuyor. Georgetown hukukçuları ve Washington Post’un araştırmalarının sonucunda FBI ve ICE’nin (ABD Göçmenlik Bürosu), Motorlu Araçlar Departmanı verilerini yüz tanıması için bir ‘maden’ şeklinde kullandığı ortaya çıktı.

Sistemin veri tabanıyla birlikte kamera altyapısındaki fotoğrafları inceleyerek milyonlarca fotoğrafı kullanan memurlar, ‘hafif suçlarda’ şüphelileri tespit ediyor. FBI’ın her ay yaklaşık 4.000 adet yüz tanıması yaptığı da biliniyor.

Tabii ki bu durum beraberinde birçok etik sorunu da beraberinde getiriyor. Kişilerin rızasının bulunmadığı bu durumda kaç kişinin yanlış hedef olduğuna dair de bir bilgi bulunmuyor. Tüm bunların yanı sıra federal ajansların bu bilgileri sorumlu ve usulüne uygun bir şekilde kullanıp kullanmadığına dair bir bilgi de bulunmuyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz