Alışılmışın Dışında Bir Yörünge

3 min


0
1 Paylaşım

Bilim insanlarının çalışmaları yeni bir asteroiti ortaya çıkardı. Dünya ile güneş arasındaki bir yörüngede dönen bu asteroit, bir gezegenden küçük boyuttaki göktaşları arasında en kısa yıl döngüsüne sahip olan gök cismi oldu.

2019 LF6 olarak adlandırılan asteroit, Atira adı verilen gök cisimleri kategorisine girmektedir. Yeni keşfedilen bu asteroit devasa bir boyuttadır. Ayrıca dünya ile güneş arasında bir yörüngede bulunmaktadır. Bu asteroit 1 yılını tam 151 günde tamamlamaktadır. Böylece en kısa yıl döngüsüne sahip gök cismi olarak kayıtlara geçmiştir.

2019 LF6, bir ucu Merkür’ü geçip Güneş’e yaklaşırken diğer uçta da Venüs’ün arkasından dönüşünü gerçekleştirmektedir. Bu özelliği ile 20 adet olarak bilinen Atira asteroitleri arasına girmiştir.

Atira gök cisimlerini özel kılan en önemli özellik ise boyutlarıdır. Bu zamanlarda büyük gök cisimlerine pek rastlanmamaktadır. Fakat keşfedilen bu asteroit yaklaşık 1 km çapında. Bu kadar büyük bir asteroit ise bu zamana kadar nasıl bulunamadı sorusu aklınıza gelmiş olabilir. Bunun sebebi ise keşfedilen asteroitin alışılmışın dışındaki yörüngesinden kaynaklanmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz