Apple, İddialarını Yalanladı

3 min


0
1 Paylaşım

iPhone tanıtımına bir gün kala ortaya atılan şok iddialara, Apple’dan cevap geldi!

Apple’ın yeni telefonları yarın tanıtılacak ancak firma, tanıtıma sadece bir gün kala işçi haklarıyla ilgili bir tartışmaya dahil oldu.

New York merkezli China Labor Watch’a  göre Zhengzhou, Çin’de iPhone fabrikasında çalışanların yarısı, geçici çalışanlardı. Bu tesisler Apple’ın üretim ortağı Foxconn tarafından işletiliyor. Tesislerin, Çin’in işçi haklarını çiğnediği iddia edildiğini söylüyorlar. Kanunlara göre geçici çalışanların, toplam iş gücünün yüzde 10’unu geçmemesi gerekiyor. CLW, Foxconn’un öğrenci ve geçici çalışanlarının fazla mesaiye zorlandığını ve kendilerine sözü verilen ikramiyenin verilmediğini de iddialarını dile getiriyor. Daha da kötüsü, başvuru kotalarına uymayan çalışanların, fazla mesai saatlerini alarak ücretlerini ödedikleri belirtildi. Son olarak tesis yönetiminin yeterli seviyede güvenlik ekipmanı sağlamadığı, işle ilgili yaralanmaları resmi olarak kayda geçirmediği ileri sürüldüApple, yaptığı açıklamada “CLW’nin iddialarının çoğu yanlış” dedi ancak geçici çalışanların “standartları aştığını” itiraf etti. Firma açıklamasında tüm çalışanların ücretlerini aldığını doğruladığını söyledi.

Apple ve Foxconn daha önce de işçi haklarını çiğnemekle suçlanmıştı. Çin işçi kanunları haftada 40 saatten fazla çalışmayı yasaklasa da, 2017’de 3.000 öğrencinin günde 11 saat çalıştığı ortaya çıkmıştı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz