Asteroidin Dünya’daki Yaşamın %75’ini Nasıl Yok Ettiği Açıklandı

4 min


0
1 Paylaşım

Bir takım bilim insanları, uzun zaman önce  asteroidin Dünya’ya çarpıp iklim değişikliğine ve dinozor neslinin yok olmasına yol açtığı teorisini doğrulamayı başardı.

Austin’deki Texas Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen çarpma kraterindeki materyallerin incelenmesi sonucunda araştırmacılar, asteroidin Dünya’ya çarpmasının ardındaki ilk saatleri gözlemlemeyi başardı. Texas Jeofizik Enstitüsü’nde yer alan araştırmacı profesör Sean Gulick, asteroidin kayıtlarında dinozorların neslini tüketen felakete ışık tutulduğunu söyledi: “Zeminden kurtarmayı başardığımız olay kaydı, bizim olaya tanıklık etmemizi sağlıyor.”

incelemenin raporuna göre, çarpmanın ardından krater 130 metre kalınlığında patlama alanı çevresindeki materyallerin bulunduğu bir katman ile doldu. Ekip, patlamanın etkisiyle oluşan tsunaminin getirdiği kalıntılar içerisinde taş kömürü ve normal kaya kalıntıları da bulundu.

Asteroid çarpışması, 10 milyon atom bombası patlamasına eşdeğer

Gulick, tsunaminin ABD’de bulunan şu anki adıyla Illinoi eyaletine vardığını ve her yeri ateşin sardığını belirtiyor. Bunun ardından ise günümüze kadar gelen bir iklim değişikliği gerçekleşti. İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan atom bombalarının 10 milyon adediyle eşdeğer düzeyde olan bu asteroid çarpması, dinozorların neslini direkt olarak bitirmesi sonun başlangıcı oldu.

Çarpmanın ardından sülfür yüklü kayalar, etraftaki mineralleri zehirli kimyasallara dönüştürdü ve bu kimyasallar buharlaşarak atmosfere karıştı. Bu da iklim değişikliğine sebep oldu  dinozorların yaşam kaynakları git gide tükenmeye başladı

NASA’ya bağlı Profesör Greg Leonard’ın daha önce de açıkladığı gibi, Dünya’ya yeniden bir asteroidin çarparak aynı olayların yaşanmasının ihtimali %100 değerinde. Elon Musk’ın Mars işini bir an önce çözmesi gerekiyor gibi görünüyor.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz