Asus Cihazlarda Virüs Tehdidi !

4 min


0

Dünyanın önde gelen bilgisayar ve donanım üreticisi Asus‘un binlerce bilgisayarının malware yüzünden siber korsanların eline geçtiği açıklandı.

1 MİLYON ASUS KULLANICISI ETKİLENMİŞ OLABİLİR

ShadowHammer adı verilen operasyondan şimdiye kadar Asus ürünlerini kullanan 57 binden fazla kişinin etkilendiği tahmin ediliyor. Gerçek rakamın ise bundan çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor çünkü Kaspersky’nin açıkladığı sayılar ShadowHammer’dan etkilenen kendi müşterilerini ifade ediyor. Uzmanlar 1 milyon Asus kullanıcısının etkilenmiş olabileceği uyarısında bulunuyor.

Saldırganlar firmanın kendi güvenlik sertifikasını kullandıkları için malware bulaştırılan cihazlarda herhangi bir güvenlik uyarı çıkmasını önledikleri ifade edildi.

GÜNCELLEMELERE GÜVENMELİMİYİZ ?

Bugüne kadar sıklıkla hakkında uyarılar yapılan arz zinciri (supply chain) saldırıları Asus saldırısıyla birlikte yeni bir boyuta taşındı. Dijital felaketin ilk adımlarından biri olan arz zinciri saldırılarında kısa süre içerisinde dünyanın değişik yerlerine yayılabilen saldırılar büyük güvenlik riskleri arasında sıralanıyordu. 2017 yılında da CCleaner yazılımını kullanarak binlerce bilgisayara malware bulaştırılmıştı.

Güvenlik uzmanlarının ‘Siber tehditlerden nasıl korunmalıyız?’ sorusuna verdikleri ilk cevap olan ‘güncellemeleri yapın’ uyarısı da Asus saldırısıyla birlikte yeni bir boyuta taşınmış oldu. Aynı anda dünyadaki yüz binlerce bilgisayara meşru güvenlik sertifikasıyla birlikte dağıtılan güncellemeler kullanıcılar tarafından güvenlik endişesi olmadan cihazlara yükleniyor(du).

Güncellemelere yönelik oluşabilecek bir güvensizlik güven sorunu olmayan ve güvenlik açısından zorunlu olan güncellemelerin yüklenmemesi durumu güvensizlikten güvenliksizliğin yolunu açan yeni bir tehdit ortamının kapısını açabileceği değerlendirmesi yapılıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Batuhan SARI
Batuhan Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz