Avustralya Yangınının Felaket Sonuçları

2 min


0

Avustralya’da aylardır süregelen orman yangınları milyonlarca dönüm araziyi yok etti. Orman yangınlarının başlamasından bu yana Avustralya’da 26 milyon dönümden fazla alan yandı. Bu kayıp, 2018’de Kaliforniya’da gerçekleşen büyük yangından 10 kat daha fazla. Ayrıca kıtada en az 27 insan yaşamını yitirirken, yaklaşık 2.000 ev kül oldu.

Uzmanlar, eylül ayından bu yana devam etmekte olan yangınların getirdiği ekolojik yıkım seviyesinin benzerinin görülmediğini söylüyor. Çayırlar ve okaliptüs ormanlarının yanı sıra bazı dağlık bölgeler ve yağmur ormanları kül oldu. Büyük bir habitatın yok olduğu Avustralya’da, dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan hayvanların ve zengin vahşi yaşamın zarar görmesi, endişeleri artırıyor.

Sidney Üniversitesi’nde bir ekolog olan Chris Dickman, 800 milyondan fazla memeli, sürüngen ve kuşun, Yeni Güney Galler’de doğrudan veya dolaylı olarak öldüğünü tahmin ediyor. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ise, Avustralya’daki tüm koalaların %30’u dahil olmak üzere kıtada toplam 1.25 milyar hayvanın kaybedildiğini öngörüyor.

Tüm bu veriler yangının derecesinin korkunç boyutlarda olduğunu bizlere göstermektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz