Bakıcı Robotlar

3 min


0

Dünya dönüyor ve teknoloji her geçen gün çağ atlıyor. Artık robotları yadırgamıyoruz. Bu duruma oldukça alıştık. Peki çocuklara bakan, bakıcı robotlar olsa nasıl olurdu hiç düşündünüz mü? Belki birçoğunuz öyle şey mi olur diyebilirsiniz. Ama olaya şu açıdan bakalım: engelli ebeveynler çocuklarına bakmakta zorlanmakta. Bu durumda sizin komutlarınıza uyan bir bakıcı robotunuz olsa nasıl olurdu? Üstelik bakıcı robotların pilleri ya da şarjları diyelim biz insanoğlundan daha sabırlıdır.

Yapılan bir deneyde 10 yaş altındaki çocuklara robotlar tarafından daha sonra da insanlar tarafından çeşitli komutlar verilmiştir. Sonuç oldukça şaşırtıcı, çocukların neredeyse tamamı robotların komutlarına uymuştur.

Konuyu şu açıdan da ele alabiliriz: çocuklarımıza bakarken sürekli onlarla olan oyunlarımız bölünmekte ve onları yalnız bırakmaktayız. Komşumuz kahve içmeye geldiğinde önüne bir oyuncak koyup hadi oyna diyoruz. Ama çocuklar kendileri ile ilgilenilsin istiyor. Robotlar da ise komşum geldi kahve içelim derdi yok. Kesintisiz çocuklarla ilgilenebilirler.

Tabi kaçımız bu duruma olumlu bakar orası tartışma konusu. Sonuçta çocuklarımızı bir yapay zekaya ne derece emanet edebiliriz?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz