Bakterilerden Bilgisayar Üretmek Mi?

4 min


0

Bilim insanları, çok önemli bir nanomalzeme olan grafeni, yeni bir yöntemle elde etmeyi başardılar. Bu yöntem, grafit ile bir deniz bakterisi olan Shewanella’nın karıştırılmasıyla grafen üretilmesini sağlıyor.

Bakterilerin hayatımızın her yerinde olduğu yadsınamaz bir gerçek. Kimi zaman bu bakteriler iyi amaçlara hizmet ederken kimi zamansa bazı hastalıklara neden olabiliyor. Peki bir bakteri, bilgisayarların üretilebilmesi için kullanılabilir mi? Bu soru ilk başta saçma gelse de, yapılan son araştırmalar bakterilerin bilgisayarların üretilmesinde kullanılabileceğini gözler önüne seriyor.

Bilim insanları son yıllarda gelenekselleşmiş olan malzemelerin dışına çıkarak, nanomalzemeler üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Nanomalzemeleri benzersiz elektronik, optik ya da mekanik özelliklere sahip olan ürünler olarak tanımlayabiliriz. Bu malzemeler doğada var olacağı gibi, bilim kullanılarak da üretilebilir.

Bilim insanlarının bilgisayar üretimi için kullanmak istedikleri nanomalzeme ise -Chernobyl dizisini izleyenlerin yakından tanıyacakları- grafen. Bu nanomalzeme, mükemmel bir elektrik iletkenliğinin yanı sıra esnekliği ve mekanik gücüyle bilim insanlarının her zaman dikkatini çekmiştir. Grafitten elde edilen bu malzemenin üretim süreci farklı yöntemler olmasına rağmen fazlasıyla zahmetli ve genelde verimi düşüktür.

Bu noktada ABD Rochester Üniversitesi’nden Prof. Anne S. Meyer ve Hollandalı bilim insanları, grafitten grafen elde edebilmek için yeni bir yöntem keşfettiler. Bu yöntemde ise doğrudan bir bakteri kullanılıyor. Shewanella adı verilen bir deniz bakterisini grafitle karıştıran bilim insanları, grafen elde etmeyi başardılar. Mevcut yöntemlere oranla fazlasıyla ucuz olan bu yeni teknik, uygulama süresinin kısa olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Üstelik bu yöntemin çevre dostu olması, tekniğin avantajlarını artıran bir diğer husus.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz