Bazı Araçları Nasıl Kullanacağını Kendi Kendine Öğrenen Robot

2 min


0
1 Paylaşım

Daha akıllı ve işlevsel robotların ortaya çıkmasında önemli rol oynayacak yeni bir olay meydana geldi. Bir robot oluşturup yazılan algoritma sayesinde robota komut vermek artık basit bir durum olarak algılanmaya başlandı. Bunun üzerine bir grup araştırmacı farklı bir şey denedi.

Chelsea Finn ve Berkeley adlı araştırmacı ve öğrencileri bir robot geliştirdi. Geliştirdikleri robot bir koldan oluşmaktadır. Bir yere sabitlenen robot kolun önüne bir takım araçlar konulur. Fakat bu araçlar robota algoritma bazında tanımlanmamıştır. Burada en önemli nokta ise robot kola öğrenmesi için bir sinir ağı içeren bilgisayar entegre etmek.

Burada araştırılan konu yazılmayan algoritma konularını, robot kolun kendi kendine öğrenip öğrenemeyeceğini tespit etmektir. Bu konuda Finn: “Bu heyecan verici, çünkü robotun daha önce görmediği durumlarda bir araçla ne yapacağını çözebileceği anlamına geliyor” açıklamasında bulundu.

Buradaki temel mantık ise şudur: robot kendisine yüklenen algoritmalar sayesinde basit sebep-sonuç ilişkisi kurar. Buna istinaden kendisine tanımlanmamış komutları kendisi gerçekleştirebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz