Big Data ve Veri Güvenliği

9 min


1
1 Beğeni

BİG DATA ve VERİ GÜVENLİĞİ

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile popüler olan bir terimden bahsedeceğim sizlere. Big Data.

Big Data; teknolojinin gelişmesi ile birlikte artan veri trafiği ve yoğunluğunu ifade etmektedir aslında. Bundan 20 yıl önce kullandığımız teknolojideki veriler daha sınırlıydı. Lakin teknolojinin yaygınlaşması bu verilerinde ciddi oranda artmasını sağladı. Daha önceleri bilgisayar kullanımı bile lüks olarak algılanırken günümüzde dijital tüm işlemlerimizi akıllı telefonlar aracılığı ile yapabilir duruma geldik.

Sosyal medyanın gelişmesi ile neredeyse tüm insanlık internetin, dijital dünyanın içerisinde buldu kendini. Resimler, yazılar, kişisel bilgiler ve daha fazlası artık sosyal medya hesaplarımızda bulunmaktadır. İşte tüm bahsettiklerim big datayı yani büyük veriyi oluşturan ögelerdir. Big datada önemli olan bir diğer konu ise 4V kuralı. Bunlar;

Variety (Çeşitlilik), Velocity (Hız), Volume (Veri Büyüklüğü) ve Value (Değer)’dir. Aslında bu sıralananlar big datanın elementleridir. Birazda sizlere big dataya örnek olan konulardan bahsedeyim;

 • Sosyal medya paylaşımları,
 • Firmaların müşterileri ile olan iletişimlerinden elde edilen veriler,
 • İnternet üzerinden yapılan haberleşmeler,
 • Twitter üzerinden işlenen günlük yaklaşık 7 terebayta yakın veri,
 • Bankalar ve sağlık kuruluşlarının verdiği hizmetlerden elde edilen veriler ve daha fazlası. Gördüğümüz üzere aslında hayatımızda yaptığımız birçok işlem veri olarak işlenmektedir. Lakin big datanın oluşması ile bazı problemlerde beraberinde geldi. Bunlardan en önemlisi de veri güvenliği.

Veri güvenliği günümüzde en çok farkındalık uyandırması gereken konulardan bir tanesidir. Çünkü internet korsanları olarak adlandırılan black hat (siyah şapkalı) hacker grupları bu verileri ele geçirerek yasadışı işlemleri için kullanmaktadır. Bu sebeple bu veriler toplanıp, işlenirken veri güvenliğini de sağlamak gerekir. Bu konuya basit bir örnek vermek gerekirse günümüzde oldukça popülerleşen fidye yazılım saldırıları ciddi zararlara sebep olmaktadır. Fidye yazılım; kötü niyetli bilgisayar korsanları tarafından oluşturulan bir zararlı yazılım türüdür. Bu yazılım çeşitli yollarla hedef firmaya gönderilir. Bu işlemi mail üzerinden, mesaj yolu ile ya da casusluk faaliyetleri ile gerçekleştirirler. Hedef firma tuzağa düşer ise tüm sistemleri kilitlenir. Dolayısıyla tüm veriler bilgisayar korsanlarının eline geçmiş olur. Daha sonra para talep edilir. Tabi talep edilen paralar milyonları bulan ciddi paralardır. Firma bu parayı ödese bile bir kere tuzağa düştüğü için maalesef bu isteklerin sonu gelmemektedir.

Bu ve benzeri olaylara maruz kalmamak için veri güvenliği konusunda hassas davranılmalı ve gerekli tedbirler önceden alınmalıdır.

Peki şirketler bu önemli verilerini korumak için ne yapmalıdır? Öncelikle bünyesinde çalıştırdığı bir siber güvenlik uzmanı olmalıdır. Yoksa işini hakkıyla yapan bir siber güvenlik firmasından destek almalıdır. Yapılacak pentestler ile firmanın kullandığı sistemler üzerinde açıklar var mı yok mu belirlenmelidir. Tespit edilen açıklar kapatılmalıdır. Bunların yanında firmanın veri yedekleme olayını alışkanlık haline getirmesi gerekmektedir. Belirlenen zamanlarda tüm veriler yedeklenmelidir.

BBS Bilişim Teknolojileri olarak bu konuda gerçekleştirdiğimiz, bir siber güvenlik yazılımı olan Atagüç hakkında sizleri bilgilendirmek isterim.

Atagüç; Kurumsal şirketlerin, kobilerin ya da şahısların içsel veri ağlarını kurmalarını sağlar. Yaklaşık 10 yıldır ar-ge çalışmalarını yürüttüğümüz ATAGÜÇ, dijital verilerin güvenliğini, dijital ortamda bulunan verilerin depolanmasını, veri kayıplarının önlenmesini, siber saldırıların engellenmesini, veriye istediğiniz zamanda istediğiniz yerden ulaşabilme imkanının sağlanmasını, güvenli dosya paylaşımlarının sağlanmasını (verilerin 3. Şahısların eline geçmesinin engellenmesi), gerek iç gerekse dış tehditlere karşı veri güvenliğini korumayı, verilerinizin size ait bir dünyada var olmasını ve bu sistemin tamamen özelleştirilebilir olmasını amaçlamaktadır.

Bazı Atagüç özellikleri;

 • Veri Tabanı yok,
 • %99.99 Kaplı devre sistem,
 • Şifreli bağlantı paylaşma sistemi,
 • Mobil uyumlu,
 • Bilgisayarların veri yükü olmadan çalışmasını sağlama,
 • Veri kaybının yaşanmaması,
 • Hiçbir üçüncü parti yazılımın olmaması,
 • Yüksek maliyetlerden kurtulma ve daha yüzlerce özellik sistem içerisinde bulunmaktadır.

Big Data her geçen gün yeni verilerin oluşması ile büyümektedir. Sizlerde siber zorbaların saldırılarından korunmak için önleminizi önceden alın.

Sağlıcakla kalın…

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
1
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz