Bilgisayar Sürücülerinde Gördüğümüz ‘Hotfix’ Nedir?

3 min


0
1 Paylaşım

Hotfix veya bir diğer adı QFE Update olarak da bilinen paket, her ne kadar sistem hatalarını düzeltmeye yönelik olsa da zaten var olan hatadan daha büyük sıkıntılara da yol açabiliyor. Gelin hotfix’i yakından ele alalım.

Hotfix veya QFE update olarak bilinen, bilgisayar sürücülerinde sıklıkla karşılaşabileceğiniz terim, aslında bir yazılım ürünündeki yazılım sorununu belirlemek ve düzeltmek için kullanılan, bir veya daha fazla dosyadan oluşan toplu bir pakettir. Genellikle bazı kullanıcı hatalarını düzeltmek için kullanılır.

Hotfix teriminin kaynağı, aslında çalışan sistemlerde yapılan yazılım yamalarından ve düzeltmelerinden gelmektedir. ‘Hot’ kelimesiyle, sistemin çalışmaya devam ettiği belirtilerek ‘hotfix’ kavramı doğmuştur. Bunu yerine ‘quick-fix engineering update (qfe update)’  terimi de kullanılarak sistemde yapılan hızlı güncellemeler ve hata ayıklamaları kast edilmiştir.

Hotfix ne ifade ediyor?

Programcılar için bu terim, sistemdeki güncellemenin hızlı bir şekilde yapıldığı ve sorunun test süreçlerinin dışında gerçekleştiğinden yeni eklentiler olabileceği anlamına gelmektedir. Hotfix, olağan sürecin dışında bir çalışma olduğundan ve hızlı müdahale gerektirdiğinden dolayı maliyeti fazladır.

Kullanıcılar için ise riskli olarak değerlendirilmesinin yanı sıra problemlere kalıcı çözüm sunmayabilir. Geçici çözüm sunma ihtimali olsa da yanlış bir müdahalenin sisteme kalıcı zararlar vermesi de oldukça muhtemel olduğundan sistemdeki hatanın büyüklüğüne bağlı olarak hotfix güncellemelerini yapmamak ve kalıcı çözüm bulana kadar hatayı görmezden gelmek daha güvenli bir yol olarak nitelendirilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz