Bilgisayarlar İçin Kuantum İnternet

2 min


0
Kuantum bilgisayarlar konusunda önemli aşamalardan  biri olan ‘kuantum internet’ için hassas bir alternatif yol bulunmuştur.

Kuantum bilgisayarlar, şu anda sahip oldukları yapıları gereği son derece yavaş  şekilde çalışıyor. Bu nedenle de 2 kuantum bilgisayarı birbirine bağlamak çok  zor. Bu işlemi internet bağlantısı için sağlamak daha da zor.

Bu  yüzden  Araştırmacılar, tarihte ilk defa fiziksel bir objeyi kullanarak radyasyon dolaşıklığı üretmeyi gerçekleştirdiler. Bu da kuantum bilgisayarlar arasında bağlantıyı sağlayabilecek önemli bir basamak olarak gözüküyor. Araştırmayı yöneten mühendis Shabir Barzanjeh, “Ürettiğimiz şey bir kuantum bağlantı prototipi, yaptığımız osilatör , bizi kuantum internete bir adım daha yaklaştırdı.” diyor.

Nature dergisinde yayımlanan çalışmaya  göre, Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, 30 micrometre uzunluğunda silikon kullanarak radyasyon dolaşıklığı elde etmeyi gerçekleştirdi. Bu radyasyon, ilerleyen zamanlarda  kuantum bilgisayarların dış veri merkezlerine bağlanabilmesi, dış dünyadan haberdar olabilmesi için önemli bir adım olacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz