Bilim Adamları, Ay’daki Buzun Milyarlarca Yıllık Olduğunu Düşünüyor

3 min


0
1 Paylaşım

Ay’daki donmuş sularla  ilgili yapılan yeni keşif, uzun süreli insanlı ay görevlerinin önünü açabilir. Bilim adamları, Ay’daki buzların milyarlarca yıllık olduğunu savunuyor.

 

uydumuza uzun süreli insanlı görevler için önemli bir gelişme daha , bir su kaynağının keşfedilmesi olacak. Eğer ayda bir su kaynağı bulunursa, astronotlar Ay’a seyahatlerinde yanlarına büyük miktarlarda su taşımak zorunda kalmayacakları için çok daha uzun süre görevde kalabilecekler. Ay’ın kutup bölgelerine yakın kraterlerde buz olabileceğini ve ayın yüzeyinde dolaşan çok az miktarda su olabileceğini belirtiliyor. Fakat araştırmacılar bu suyun kaynak suyu olup olmadığından henüz emin değil; bu nedenle suyun nerede olacağını tahmin etmek oldukça zor.

Şimdiki yeni bir buluş ise, Ay suyunun yaşını ve kökenini  ve farklı kaynaklara sahip olabileceğini çözmek. Bazı buz birikintileri milyarlarca yıllık iken, bazı sular ise henüz yeni oluşmaya başlamış durumda. Araştırmacılar, ayrıca derinliklerini analiz ederek birikintilerin yaşı hakkında daha fazla ipucu aradı. Analiz edilen birikintilerin çoğu gerçekten çok eski ancak daha yeni olduğu anlaşılan ve daha keskin kenarlara sahip bazı küçük kraterlerde de tortular mevcuttu. Brown Üniversitesi’nden araştırmacı Ariel Deutsch, “Bu bizim için bir sürpriz oldu. Daha önce birikintilerde hiç buz gözlemi yapılmamıştı” açıklamasını yaptı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz