Bilim İnsanları Ayın Gizemini Çözme Hususunda Yeni Çalışmalara Başladılar

3 min


0
2 Paylaşım
Yapılan yeni bir araştırma, Ay’ın oluşumuyla ilgili esrarengiz bir gizemi çözmüş olabilir.

Yıllardır bilim insanları tarafınca tartışılan Ay’ın oluşumu hususu yeni bir araştırma ile birlikte çözüm bulmuş  olabilir. Yeni araştırma, Ay’ın, Dünya’nın proto materyalleriyle nasıl oluştuğu sorusuna cevap olabilir.

Geliştirilen bir bilgisayar simülasyonu, yeterince  yaygın olan bu teoriyi doğrulamıyor. Mars boyutundaki bir nesnenin milyonlarca yıl önce Dünya’ya çarpması sonucu Ay’ın oluştuğu teorisi simülasyon ile birbirini tutmuyor.

Yapılan araştırmada yer alan açıklamaysa şu şekilde:

Eğimli dev etkisi konsepti, büyük açılı momentumu ve Ay’a göre demir bakımından zengin bir çekirdeğinin olmamasını açıklıyor ancak bu senaryoda Ay ve Dünya’nın izotopik kompozisyonlarındaki benzerlikleri açıklamak oldukça zor.”

NASA’nın Apollo görevi ile Ay’dan topladığı nesneler gösteriyor ki Ay, büyük çoğunlukla Dünya’daki materyallerden oluşmuş. Başka bir deyişle teori tam anlamı ile yanlış değil. Lakin ya Dünya, çarpma sırasında katı durumda değilse?

Yale ve Japonya’dan araştırmacılar tarafınca gerçekleştirilen yeni bir araştırmada, çarpma sırasında proto Dünya tam olarak sıcak magma deniziyle kaplıyken Dünya’ya çarpan objenin katı olduğu fikri test edildi. Teorinin mekanizması değişmedi, çarpışma Ay’ı oluşturdu ancak bu simülasyonda Ay’ın Dünya’ya benzemesi daha mantıklıydı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
2 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz