Bilimde Müthiş Gelişme

4 min


0
1 Paylaşım

Tıp dünyasında hala tedavisi bulunamamış ya da kesinleşmemiş pek çok hastalık bulunuyor. Bazı hastalıklar içinse yeni yöntemler deneniyor. Bu kez Kore ve ABD’den bilim insanları teknolojiyi kullanarak parkinson, alzheimer, depresyon ve bağımlılık gibi hastalıkları tedavi edebilen muhteşem bir buluşa imza attılar.

Bilim insanlarının yeni buluşu, özellikle sinir hastalıklarında kullanılan yöntemlerden çok uzak. Başka bir deyişle keşfedilen yeni yöntem, vücuda yan etkisi fazla olan ilaçları içermiyor. Dilerseniz şimdi de bu yeni tekniğin ne olduğuna ve nasıl kullanıldığına bakalım.

Bilim insanlarının keşfettikleri bu yeni yöntem, küçük bir beyin implantının beyin içerisine girerek hedef bölgeyi etkilemesine dayanıyor. Ancak beyin implantı bunu yaparken cihazın kontrolü akıllı telefonlar tarafından yapılıyor ve Bluetooth teknolojisi kullanılıyor. Cihaz, beynin hedeflenen bölgesine ulaştırıldıktan sonra bu bölgede ilaç tedavisi yapıyor ve hedef bölgedeki sorunlar gideriliyor. Bu cihaz, mevcut tedavi yöntemlerinin beyne verdiği genel zararı, nispeten de olsa azaltıyor. Ayrıca geliştirilen cihaz, tak çalıştır ilaç hazneleri sayesinde farklı ilaçların kullanılabilmesine de olanak sağlıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kore Yüksek Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KAIST) ve Colorado Boulder Üniversitesi’nden bilim insanları, bu cihazın nanomühendislik sektörünün bir meyvesi olduğunu ve bu teknolojiyi geliştirmek istediklerini açıkladılar. Ayrıca bu sistem, bilim insanlarına göre diğer hastalıkların da tedavi süreçleri için kullanılabilir. Bilim insanları bu cihazı, farelerde denediler ve başarılı oldular. Hem mühendislerin hem de doktorların üç yıllık çalışmasının bir sonucu olan bu cihazın şimdiyse insan beyninde kullanılması için geliştirilmesine devam ediliyor. İlerleyen dönemlerde bu cihaz, hastalıkların tedavi edilmesi için önemli bir rol oynayacağa benziyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz