Bir Siber Güvenlik Şirketinden Huawei Araştırması

3 min


0

Amerikan hükumeti ile Çinli teknoloji üreticisi Huawei arasında sular durulmuyor. Trump’ın açıklamaları sonrasında harekete geçen Amerika Ticaret Bakanlığının aldığı karara karşı ayakta kalmaya çalışan Huawei ile ilgili şimdi de yeni bir araştırma ortaya çıktı. Fakat bu araştırmaların, halihazırda Huawei’yi casuslukla suçlamakta olan ABD’ye bağlı bir şirket tarafından yapılmış olması, sonuçların tartışılmasına neden oldu.

Bir siber güvenlik firması olan Finite State tarafından yürütülen araştırmaların sonuçlarını bizzat şirket yetkilileri paylaştı. Huawei’nin kurumsal ağ ekipmanlarında çok sayıda donanım yazılımı bulunduğunu söyleyen şirket yetkilileri, bu yazılımların çok fazla güvenlik açığı içerdiğini ve bu açıkların bilgisayar korsanları tarafından çok kolay bir şekilde kullanılabileceğini ifade ettiler. Bu durumun, Huawei’nin Çin dışındaki müşterileri için kurmuş olduğu telekomünikasyon ağlarına izinsiz müdahale etmesi iddiasını desteklediğini söyleyen şirket yetkilileri, bu güvenlik açıklarının sistemlerdeki kişilerin verilerini depolamaya ve değiştirmeye müsaade edebileceğini belirttiler.

Açıklanan bu rapor sonuçlarının genel konusunu, Huawei’nin güvenlik açısından yetersiz bir şirket oluşu ve bunu bilerek yapması oluşturuyordu. Ancak bu sonuçlar hala Amerikan hükümeti tarafından Huawei’nin casusluk yaptığını ispatlamaya yetmiyor. Olay sadece bir siber güvenlik şirketinin Amerikan hükümetinin Huawei’ye karşı biraz daha nefret duymasını sağlamış oldu. Bakalım ilerleyen günlerde konuyla ilgili neler söylenecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz