Bot Nedir, Nasıl Anlaşılır?

3 min


0
1 Paylaşım

sıkça duyduğumuz zararlı botlar ne yapıyor, ne tür botlar var? Botları farketmez mümkün mü? İşte hepsinin cevabı burada.

Sosyal medya botu” sadece yapay zeka destekli Sosyal medya botları, şu sıralar sahte haberlerle daha fazla anılır hale geldi.

Peki Sosyal Medya Botu Ne?

Sosyal medya platformlarında farklı tür botlar bulunsa da, şimdi kötü niyetli siyasi ve zararlı botlara odaklanacağız. Bu tür botlar, insanları taklit ederek sosyal medya üzerinden insanların fikirlerini değiştirmek, hükümet propagandası yapmak ve komplo teorilerini teşvik etmek için kullanılıyorlar.

Bu tür botlar 2016’daki Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık seçiminde kullanılsa da, siyasetin sadece tek bir yönüne odaklanmıyorlar.

Bu Botların Türleri  Nelerdir?

İlk Olarak Standart botlar: Standart sosyal medya botları tamamen otomatik olarak çalışıyor. Bu botlar, insansız ve retweet’leme gibi işlemlerle içeriği yaymaya çalışıyor.

Zararlı botlar: Tam otomatik bir bot türü olan zararlı botlar, kullanıcılarının çalmaya çalışıyorlar. Gerçek yayıncıları taklit edebilen bu hesaplar, genellikle oltalama tuzağına odaklanıyor ve kullanıcıları zararlı web sitesine yönlendirmeye çalışıyor.

Bir Botu Nasıl Ayırt Ederiz?

– Sözcük haznesi dar, kalitesiz yorumlar.

– “Vatansever” profil resimleri içeren çalıntı profil resimleri.

– Belirli etiketler ve konular dışına pek çıkmaması.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
2
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz