BT Firması Yöneticisi, Ekvador Tarihinin En Büyük Veri İhlali Davasında Tutuklandı

3 min


0
1 Paylaşım

Ekvator sorumluları, ülke tarihinin en önemli veri ihlali olacağı konusunda, nüfusunun neredeyse tamamının kişisel ayrıntılarının online ortamda ifşa edilmesinin ardından BT danışmanlık firması Novaestrat’ın genel müdürünü tutukladı.

Hem yaşamını yitirmiş hem de canlı, 20 milyondan fazla yetişkin ve çocuğun özel kayıtları, büyük ölçekli haritalama projesi sırasında keşif yapan güvenlik şirketi vpnMentor tarafından güvenli olmayan bir Elasticsearch sunucusunda kamuya açık olarak bulundu.

16 milyondan fazla nüfusu olan bir ülke için, ihlal, Cumhurbaşkanı Lenín Moreno ve 2012’de ülkede siyasi sığınma hakkı verilen WikiLeaks CEO’su Julian Assange dahil hemen hemen her Ekvador vatandaşının ayrıntılarını dışarı çıkardı .

Miami merkezli ve Ekvadorlu şirket Novaestrat’a ait olan güvenli olmayan Elasticsearch sunucusu 18GB’lık veri önbelleği içeriyordu; devlet kayıtları, Aeade adlı bir otomotiv derneği ve Biess isimli bir Ekvador ulusal bankası gibi çeşitli kaynaklardan gelmiş gibi görünüyordu.

Veri İhlali, Neredeyse Tüm Ekvador Nüfusunun Kişisel Verilerini İFŞA ETTİ

Önbellek, tam isimlerden, cinsiyetten, doğum tarih ve doğum yerlerinden, telefon numaralarından ve adreslerden medeni durumlara, ulusal kimlik numaralarından  ve eğitim detaylarına kadar her şeyi içeriyordu. Önbellek ayrıca, kişinin banka hesap durumları, bakiyeleri ve kredi türü de dahil olmak üzere Ekvador ulusal banka Biess’inde tutulan hesaplara ilişkin bilgilerin yanı sıra bireylerin aile üyeleri hakkında ayrıntılı bilgiler içeren özel finansal bilgiler içermektedir.

vpnMentor ihlali Ekvador Siber Olayları Müdahale Merkezine  bildirmiş ve daha sonra 11 Eylül’de çevrimdışı duruma getirilen, güvencesiz sunucunun sahibi olan Esmeraldas şehrinde çevrimiçi veri danışmanlık şirketi olan Novaestrat’ı derhal bilgilendirmiştir

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
2
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz