Bu Bitkiler Karbon Yakalamada Daha Etkili

3 min


0

İnsanların atmosfere daha az karbon pompalamaları yeterli değildir. İklim değişikliğini ele almak için, birçok uzman havamızı kirleten emisyonların bir kısmını gidermenin bir yolunu bulmamız gerektiğini söylüyor.

Bazı bilim adamları karbon yakalamanın mekanik çözümlerine odaklanırken, Salk Enstitüsü’nün Koşum Tesisleri Girişimi’ndeki araştırmacılar, bitkilerin karbonu yakalama ve depolamadaki doğal kabiliyetlerini optimize etmenin yollarını arayan daha organik bir yaklaşım benimsiyorlar – ve şu ana kadar sadece bir gen keşfettiler.

Bitkiler doğal olarak çevrelerinden karbonu alır ve kök sistemlerinde yer altında depolar  kök sistemi ne kadar derin ve sağlamsa, depolama o kadar kararlı olur.

Cell  dergisinde Perşembe günü yayınlanan yeni bir çalışmada , Salk’tan bilim adamları, EXOCYST70A3 adlı bir genin, balina tere bitkisinin köklerinin toprakta ne kadar derin büyüdüğünü belirlediğini keşfettiler.

Araştırmacılar, EXOCYST70A3 genini değiştirerek, balina bitkisi kök sisteminin daha derin bir şekilde büyümesini isteyebileceklerini keşfettiler ve tüm bitkilerin aynı geni veya benzerini içerdiğini söylüyorlar.

Araştırmacı Wolfgang Busch bir basın açıklamasında , “Demiryolu Tesisleri Girişiminin amaçlarını gerçekleştirme yolundaki bu ilk keşif için inanılmaz heyecanlıyız” dedi. “Atmosferik CO 2 seviyelerini azaltmak, zamanımızın en büyük zorluklarından biri ve bir çözüm için çalışmak benim için çok anlamlı” açıklamalarında bulundu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz