Bulut Tabanlı Oyunlarda Rekabet

3 min


0

Yıllar önce Onlive ile başlayan bulut tabanlı oyun deneyimi için rekabet kızışmaya başlıyor. Google’ın Stadia projesinin gerçeğe dönüşüyor olması birçok oyun konsolu firmasını endişelendirmişe benziyor.

Bunlardan birisi de Nintendo. Şu an için aynı anda hem mobil hem de televizyonda oyun oynama deneyimi sunan Nintendo Switch, Stadia’nın en olası rakiplerinden biri.

Nintendo bulut tabanlı oyun pazarı için ne yapmayı planlıyor?

Şu an için Nintendo Switch 2 heyecanla bekleniyor. Ancak Stadia’nın oyun gündeminde yarattığı bomba etkisi Nintendo’yu da etkilemişe benziyor.

Nintendo direktörü Shigeru Miyamoto yaptığı açıklamada, Nintendo’nun oyun konsollarına adapte edeceği bir bulut tabanlı platform geliştirmesi gerektiğinin altını çizdi. Son gelen duyumlara bakılırsa, Nintendo çoktan Japonya’da bulut tabanlı platform denemelerine başlamış.

Geçenlerde ortaya çıkan Nintendonun abonelik sitemini genişletmeye ilişkin çabaları da bu geliştirmenin bir parçası olarak görülüyor. Abonelik sistemi tarafında zayıf kalan Nintendo, hem abonelik hem de bulut tabanlı oyun pazarında iyi bir yer edinmenin peşinde.

Şu anda hali hazırda hem Sony hem de Microsoft bulut üzerinden oyun oynamayı sağlayabilecek çevrimiçi abonelik sitemlerine sahip. Ancak Stadia özellikle cep telefonunda bile aynı kalitede oyun oynayabilme imkanı sunmayı planlıyor.

Peki sizce Stadia ile birlikte başka bir boyuta çıkması beklenen bulut tabanlı oyun, sektörün geleceği olabilir mi? Stadia’nın oyun konsolu piyasasında şansı nedir?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz