CamScanner Uygulamasında Keşfedilen Kötü Amaçlı Yazılım!

4 min


0
1 Paylaşım

 

Güvenlik araştırmacıları, hackerların android telefonlarınızı uzaktan kontrol geçirmelerini sağlayan CamScanner uygulamasının ücretsiz sürümünde zararlı yazılımlar keşfettiler.

CamScanner Google Play Store’da 100 milyondan fazla indirme işlemine sahip çok popüler bir Telefon PDF oluşturucu yazılımdır

Kaspersky laboratuvarlarındaki zafiyet araştırmacıları, uzaktan Hackerların herhangi bir kullanıcı etkileşimi olmadan uzaktan kötü niyetli yazılımları uzaktan indirmelerini ve yüklemelerini sağlayan gizli bir trojan modülünü keşfetti.

Araştırmacılar, birçok CamScanner kullanıcısı şüpheli davranışları gördükten ve Google Play mağazasında son birkaç aydır olumsuz yorumlar görüldükten sonra sorunu keşfetti.

“Uygulamayı keşfettikten ettikten sonra, içinde zararlı Yazılım bileşeni içeren bir reklam kütüphanesi gördük. Önceden, benzer bir modül genellikle Çin yapımı akıllı telefonlarda önceden kurulmuş kötü amaçlı yazılımlarda bulunurdu. Kaspersky araştırmacıları tarafından yayınlanan araştırmada, bu kötü amaçlı yazılımın eklenmesinin nedeninin uygulama geliştiricilerin ahlaksız bir reklamverenle ortaklık olduğu düşünebilir. ”diye belirtti

Trojan-Dropper.AndroidOS.Necro.n isminde zararlı bir bileşen. analiz edildi ve Google’a rapor edildi ve Google playden kaldırıldı. Araştırmacılar ayrıca, Çin akıllı telefonlarına önceden yüklenmiş bazı yazılımlarda aynı modülü bulduğunu belirtti.

Modül, uygulamanın kaynaklarına dahil olan şifreli bir dosyadan başka bir modülü ayıklar ve işleme geçrir.

Araştırmacılar, Google’a ve geliştiricilere zararlı yazılımı hakkında bilgi verdi ve uygulama google play mağazasından kaldırıldı. Geliştiriciler, en son güncellemedeki zararlı kodu uygulamadan da çıkardı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz