Çin, Dünyanın uydusu olan “Ay’da” Karanlık Tarafında Pamuk Yetiştirmeyi Başardı!

3 min


0
2 Paylaşım

Çin, Ay ulaşımlarında krıtik bir adımı geçmeyi başardı ve Uyudumuzun karanlık yüzünde pamuk yetiştirdi.” Bu deney, Çin’in şu anda devam eden Chang’e 4 projesinin bir parçası.”


Asyanın en çok nüfüslü ülkesi olan Çin, Ay projelerini devam ettiriyor. Daha önce 2010 da fırlattığı Chang’e 2 ile Ay’ın karanlık yüzünde pamuk yetiştirmeye çalışan Çin, en sonunda bu hedefe ulaşmaya başardı. İzledikleri yöntem ise biraz farklı oldu. Daha önce ay’da ilginç, jelibonsu bir yapı keşfeden bu araç, kendi içinde 2,7 kilogramlık özel bir bölme bulunduruyor. Bu bölgede yapay olarak 1 atmosfer basınçta tutulan ve sıcaklığı kontrol edilen toprakta pamuk ekiliyor. Bu organizmaların yaşam alanı aşağı yukarı gezegenimizdeki ile aynı olsa da uzayın düşük yer çekimi ve radyasyonuyla da mücadele etmeleri gerekiyor.

Projenin lideri olan Xie Gengxin, yaptığı açıklamada sınırlı çevrede bitki büyütmenin zorluklarından da bahsetti. “Chang’e sondasının ağırlığı nedeniyle bu deneyin 3 kilogramın altında bir ağırlıkla yapılması gerekiyordu” diyen Gengxin , beş farklı canlı denediklerini belirtti. Bu tohumlar arasında maya,pamuk, patates gibi farklı organizmalar yer aldı.

Daha önce Uluslararası Uzay İstasyonu üzerinde bitki yetiştirildiyse de bu deneyde, tarihte ilk kez Ay üzerinde bir bitki yetiştirilmiş oldu. Yine de bu yapraklar, 2 haftaya tekabül eden bir Ay günü içerisinde ölüyor. Zira ay gecelerinde sıcaklık çok ciddi şekilde düşüyor. Dış ısıtma olmadığı durumlarda da organizmalar hayatta kalamıyor.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
2 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz