Çin Elektrikli Araç Rekorunu Kırdı

3 min


0
1 Paylaşım

Elektrikli araçların ismini son yıllarda çok daha sık duyar olduk. Özellikle çevreye verdikleri zarar nedeniyle başta dizel olmak üzere konvansiyonel motorlu araçlara olan ilgi günden güne azalıyor. Ayrıca sürücülerin elektrikli araç kullanması yakıt tüketimi açısından da avantaj haline geliyor. Bu durum ülkemiz için şimdilik geçerli olmasa da bazı ülkelerde elektrikli araç kullanımı artmaya devam ediyor. Çin elektrikli araç konusunda hızla ilerleyen ülkelerin başında geliyor.

Otomotiv şirketleri elektrikli araç ve yan sanayi için Çin’e çok fazla yatırım yapıyor. Birçok yatırım alan Çin elektrikli araç konusunda yeni bir rekora imza attı. Ulusal Enerji İdaresi Gelişim ve Planlama Ofisi Başkanı Li Fulong, dün yaptığı açıklamada Çin’in haziran ayı sonunda 1 milyon şarj cihazını hizmet verir hale getirdiğini, bu rakamın da elektrikli araçlar için dünyanın en büyük şarj ağı olduğunu söyledi.

Ülke olarak temiz ve düşük karbonlu enerjiyi teşvik ettiklerini söyleyen Fulong,elektrik üretiminde fosil olmayan kaynak oranını artmaya devam ettiklerini belirtti. Yönetici fosil olmayan enerjinin, ülkenin 6 bin kilowatt ve üzerindeki üretim birimlerinin yüzde 37.2’sini oluşturduğunu açıkladı.

Çin’de yenilenebilir kaynaklardan sağlanan enerjinin toplam içindeki payı yüzde 27,3’e ulaşmış durumda. Bu, geçen yıla göre yüzde 2.1’lik bir artış anlamına geliyor.

Çin, temiz enerji sektörünü optimize etmek için aylık ve üç aylık periyotlarda üretim ve tüketimi izlemek ve yıllık sonuçları açıklamak üzere ulusal bir izleme ve uyarı platformu da kurdu.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz