Çin’den Dünyanın En Büyük Teleskopu

3 min


0

Çin devlet kanalı Xinhua, FAST isimli radyo teleskopunun çalışmaya başladığını açıkladı. Dünyanın hem en büyük hem de en hassas radyo teleskopu olan FAST, uzayla ilgili bugüne dek keşfedilmemiş pek çok gizemi ortaya çıkaracak.

Çin, uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı dünyanın en büyük radyo teleskopu “FAST“in testlerini yaklaşık bir ay önce tamamladı. 500 metre genişliğe sahip olan teleskop, uzayla ilgili pek çok araştırmada kullanılacak ve teleskop aracılığıyla uzan gelen sinyaller tespit edilmeye çalışılacak. Şimdiyse bu teleskopla ilgili çok önemli bir gelişme yaşandı.

Çin’in resmi devlet televizyon kanalı olan “Xinhua” tarafından yapılan açıklamalara göre bu muazzam büyüklükteki radyo teleskopu, resmi olarak çalışmaya başladı. Yani kanalın açıklamalarına göre FAST, derin uzayla ilgili verileri toplamaya başlamış durumda.

Buradaki olaylardan biri de, Çinli yöneticiler Dünya’nın dört bir yanındaki tüm bilim insanlarının bu teleskopu kullanarak, çalışmalarını yapabileceklerini duyurdular. Yani bu teleskop, tüm bilim insanlarına açık.

Peki Çin bu teleskop için ne kadar para harcadı? 1994 yılından beri konuşulan teleskop için Çin 170 milyon dolar gibi bir fiyata mal etti. 2011 yılında inşasına başlanan dünyanın en büyük teleskopu artık faaliyetlerine başladı…

Bundan sonra uzay hakkındaki bilgileri daha bir merakla bekliyoruz. Bakalım bu teleskop uzay ve bilim dünyasına neler katacak.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz