Çinli Tarikata Ait Twitter Hesaplarını Twitter Askıya Aldı

5 min


0

BuzzFeed News’e göre, gösterdikleri şüpheli davranışları sebebiyle sosyal medya şirketi Twitter tarafından çok sayıda Twitter hesabı askıya alındı. Söz konusu hesaplar, bir Çinli dini grup olan “Yüce Tanrı Kilisesi” üyelerine aitti ve örgüt, gönderilerinde İbranice dilini kullanıyordu.

Bu atılım, 9 Nisan 2019’da gerçekleşecek olan yaklaşmakta olan İsrail seçimlerinden birkaç gün önce gelmesi ile de dikkat çekiyor. Hesapların neden askıya alındığı ve İsrail seçimleriyle herhangi bir biçimde ilişkili olup olmadığı netlik kazanmış değil. Twitter, hesaplara karşı eylemleri ve askıya alınmalarının nedenleri ile ilgili detaylı bilgi vermeyi reddediyor.

Son duyumları göre şirket son birkaç ay içinde hepsi söz konusu Çin kökenli grupla ilişkili olan düzinelerce hesabı askıya aldı. Bir kaynağa göre, bu hesapların bazıları sahte isim olarak görünenlerin altında çoğunlukla İbranice dilinde yayınlanan sağcı siyasi inançları ve dini içeriği savunuyordu. Kaynak ilaveten Twitter hesaplarının sosyal medya araştırmacıları tarafından “siyasi ve dini ögeler içeren görüşlerin koordineli bir biçimde platformda duyurulması için kullanılması” sebebiyle şüpheli olarak işaretlendiğini belirtti. Profillerin ilaveten İbranice konuşan kullanıcıları etkilemek için İsrail dışındaki hesaplar tarafından oluşturulan İbranice gönderileri aramak için uygulamaylandığı da ortaya çıkan etkileyici ayrıntılar arasında.

Kaynak, bu hesapların işleyiş prensibini şöyle özetliyor:

“Temel olarak, bir “kraliçe arı” anlatıyı oluşturuyor ve “işçi arılar” da daha çok yaymak ya da daha çok güvenilirlik sağlamak için bu anlatılarla etkileşime giriyor.”

Bir diğer iddiaya göre ise bir Twitter temsilcisi BuzzFeed News’e Twitter hesaplarının “spam ihlalleri sebebiyle” askıya alındığını bildirdi. Hesapların tam anlamıyla nasıl işaretlendiğine ve hesapların nasıl belirlendiğine dair ayrıntılar ile ilgili ise temsilci daha çok bilgi vermeyi reddetti.

Yüce Tanrı Kilisesi, “Doğu Şimşek” şeklinde de bilinen kült aynısı bir din olarak biliniyor ve Çin’in Henan eyaletindasli alıyor. Tarikatın mensupları, İsa Mesih’in Çinli bir kadın biçiminde tekrar doğduğuna inanıyor. Tarikatın diğer öğretileri arasında Çin Komünist Partisi ve bir “büyük kırmızı ejderha” arasındaki bir mücadele yer alıyor. Dini grup, Çin’de kaçırılma, şiddet ve zorbalık suçları ile bağları sebebiyle uzun zamandır devlet tarafından yasaklı durumda.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz