Dünyamıza Yakın Bir Galakside Radyo Patlaması

2 min


0

Dünyanın dört bir yanındaki gökbilimciler, 10 yıldan uzun bir süredir yalnızca birkaç milisaniye boyunca ortaya çıkan hızlı radyo patlamalarının izini sürüyor. Uluslararası bir araştırma ekibi, bu esrarengiz kozmik olayın yerini bir kez daha tespit etmeyi başardı.

FRB’lerin yüzlerce kaydı olmasına rağmen araştırmacılar, sadece dördünün kaynağını kesin olarak saptayabildiler. Şimdi, Batı Virginia Üniversitesi’ndeki araştırmacıların başını çektiği uluslararası bir bilim ekibi, beşinci kez bir hızlı radyo patlamasının yerini tespit etti. İngiltere’den Çin’e uzanan sekiz teleskoba dayanan keşif, 6 Ocak Pazartesi günü, ünlü bilim dergisi Nature’da yayınlandı.

The Helix Nebula is 700 light-years away from Earth, but screened before audience’s eyes in reconstructed 3D in Hidden Universe, released in IMAX® theatres and giant-screen cinemas around the globe and produced by the Australian production company December Media in association with Film Victoria, Swinburne University of Technology, MacGillivray Freeman Films and ESO. The original image was taken by ESO’s VISTA Telescope.

Keşfe dair en ilginç bilgilerden biri, radyo patlamasının Samanyoluna benzer bir sarmalın dönen kolunda olmasıdır. Ayrıca 5. kez tespit edilen radyo patlaması gezegenimize en yakın lokasyonda olması nedeniyle de dikkat çekmiştir. Gökbilimciler bu patlamanın nötron yıldızlarından kaynaklandığını düşünmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz