Dünyanın en karanlık maddesi keşfedildi

3 min


0
1 Paylaşım

Bilim adamları yıllardır birçok önemli araştırmaya imza attı. Ancak bu kez ortaya çıkan oldukça sıradışı bir buluş. MIT’deki bilim adamları tarafından tesadüfen keşfedilen karanlık materyal, şu an dünyanın en karanlık maddesi olarak biliniyor. Dünyanın en karanlık maddesini keşfeden ekip, bu maddenin ışığın yüzde 99.995‘ini emdiğini açıkladı.

Tesadüfen keşfedilen materyal 16 karatlık renkli elmasın üzerine sarıldı. Bu madde ile yansıyan ışığın çok büyük bir çoğunluğu emildiği için elmas siyah bir zeminde tamamen yok olmuş gibi görünüyor. Bu madde klorla oyulmuş alüminyum folyo üzerinde büyütülmüş ve dikey olarak hizalanmış karbon nanotüp yapılarından oluşuyor.Araştırmacılar ultra siyah bir malzemeyi tasarlama niyetinde değillerdi. Bunun yerine, elektriksel ve termal özelliklerini artırmak için alüminyum gibi elektriksel iletken malzemeler üzerinde karbon nanotüpleri büyütmenin yollarını arayan ekip, yeni bir maddeyi ve en karanlık maddeyi bulduklarını açıkladılar.

Dünyanın en karanlık maddesi olarak Görünüyor

Bilim adamların buluşu ile siyahın siyahı olan  madde uzay bilimlerinden, optiğe sayısız alanda kullanılabilecek oldukça yararlı bir buluş. Her şeyden 10 kat daha siyah olan bu madde ile Yapılabilecek  şeyleri sabırsızlıkla bekliyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz