Dünyanın En Yüksek Kapalı Şelalesine Sahip Olan Havalimanı Açılıyor

2 min


0
Dört yıldan fazla süren inşaatın ardından Safdie Architects liderliğindeki Jewel Changi Havaalanı projesinde çalışmalar tamamlandı. Kapalı orman ve dünyanın en yüksek kapalı şelalesi ile tamamlanan etkileyici bina, 17 Nisan’da yolculara açılacak.

Proje daha önce Singapur’da Changi Havaalanı olarak adlandırılan şeyin yeni bir parçası olarak hizmet veren Jewel adlı 135.700 m2’lik (1.460.660 m2) binadan oluşuyordu. Cam ve çelik bina, en geniş noktasında 200 m’den (650 ft) fazla bir alana yayılan halka şeklinde bir çatı ile örtüldü. Yüksek performanslı cam, içeride doğal ışık sağlarken, ısı kazancını en aza indirir ve camın parlama oluşturmamasını ve hava trafik kontrol cihazlarını ve pilotları rahatsız etmemesini sağlamak için testler yapıldı.

Binanın en göze çarpan özelliği şelale, şiddetli yağmur sırasında dakikada yaklaşık 10.000 galon (yaklaşık 38.000 litre) yağmuru çatıdaki merkezi bir oculustan geçiren 40 m (131 ft) metal HSBC Rain Vortex’tir. Yağmur suyu bina hizmetleri ve sulama için kullanılıyor, ayrıca binanın içini soğutuyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Batuhan SARI
Batuhan Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz