Dünyanın İlk Gerçek Zamanlı 8K HEVC Kodlaması

3 min


0
1 Paylaşım

Beamr Imaging Cuma günü, AMD’nin yeni Rome mimarisine dayanan amiral gemisi sunucu işlemcisi olan EPYC 7742’den sadece bir tane kullanarak dünyanın ilk gerçek zamanlı 8K HEVC kodlamasını gerçekleştirdi.

H.265 olarak da bilinen Yüksek Verimli Video Kodlama yaygın olarak kullanılan AVC’nin (H.264) gelişmiş versiyonu olarak tasarlanmış bir video sıkıştırma standardı. HEVC, AVC’ye kıyasla, aynı video kalitesinde % 25 ila % 50 daha iyi veri sıkıştırması veya aynı bit hızında büyük ölçüde iyileştirilmiş video kalitesi sunuyor. Bu kodlama işlemini yapmak için ise güçlü işlemcilere ihtiyaç duyuluyor.

7 nm Zen 2 mikro mimarisini içeren 64 çekirdekli bir EPYC 7742, HDR için gereken 10 bit renkle saniyede 79 kare hızında gerçek zamanlı olarak 8K çekimi kodladı. EPYC 7742, standart bir genel amaçlı sokete giren dünyanın ilk 64 çekirdekli x86 işlemcisi durumunda ve Beamr kodlama yazılımı, bu çekirdeklerin 64’ünü de kullanmak için tasarlanmış. Bir işlemin birden fazla çalıştırılması durumu, tüketici sayısından sunucuya kadar gittikçe daha büyük çekirdek sayıları olan CPU’lar için önemli bir endişe kaynağı iken, EPYC 7742 işlemcisinin bu işi tek başına yapıyor

Tokyo Olimpiyatlarında 8K canlı yayına şahit olabiliriz

8K görüntüleri gerçek zamanlı olarak iyi bir kalite düzeyinde kodlama talebi, 8K ekranların piyasada satış rakamlarının artmasıyla artış gösterdi. Şimdilik hala çok yaygın olmayan 8K ekranlar ilerleyen yıllarda çok daha fazla hayatımızın içinde yer alacaklar. Yakın zamanda 8K canlı yayın akışı görebiliriz. Özellikle 2020 Tokyo Olimpiyatlarında..

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz