Dünyanın İlk “Kanatsız” Uçağı

2 min


0
BAE Systems, geliştirdiği ilk uçakları uçuşta manevralar veya diğer kontrol yüzeyleri yerine süpersonik olarak üflenen havayı kullanarak manevra ederek bir havacılık tarihçesi oluşturdu. 

Gwynedd, kuzeybatı Galler’deki Llanbedr Hava Alanı’ndaki gökyüzüne bakan kanat şeklindeki Magma İHA , şirketin bir gün uçak tasarımında devrim yaratabileceğini söylediği iki yeni “kanatsız” teknolojiden faydalanıyor.

Günümüzde geleneksel uçaklar, düz bir çizgiden başka bir yere uçmak için karmaşık bir kanatçık, aileron, asansör, dümen ve diğer kontrol yüzeylerine dayanmaktadır. Bir asırdan uzun bir süredir gelişmesine rağmen, verimsiz olan ve çalışmak için karmaşık, pahalı, ağır mekanik parçalara bağlı olan çok kaba bir sistem.

BAE tarafından Manchester Üniversitesi ve İngiliz hükümeti ile işbirliği içinde geliştirilen Magma, kontrol yüzeylerinin yerine içerideki süpersonik hava ponponları ile kanatların üzerindeki hava akışını kontrol eden daha basit bir “üflemeli hava” teknolojisini uyguluyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Batuhan SARI
Batuhan Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz