Elektrikli Araçların Motor Seslerini, Kullanıcısı Belirleyecek

3 min


0
1 Paylaşım

ABD Hükümeti, düşük hızla seyreden elektrikli araçların yapay motor sesi kullanmasını istiyor. Yapılan düzenlemeye göre araba kullanıcıları arabalarına yüklü olan seslerden istedikleri bir tanesini kullanabilecek.

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi , yavaş hızlarda ses çıkarmayan elektrikli araçların, yayaları uyarmak için yapay motor sesi kullanmasını istiyor. Düzenlenen yeni kanunla beraber, istedikleri yapay motor sesini kullanabilecekler.

bu araçlar içten yanmalı motorlara sahip araçlara göre çok fazla sessiz. Daha da önemlisi araçlar, yavaş giderken  neredeyse hiç ses çıkarmıyor. Yüksek hızlarda ise rüzgar direnci ve aracın lastikleri ses çıkarıyor.

Yeni kanuna göre 30 km veya daha altında hızlarda ilerleyen elektrikli araçların yapay bir motor sesi çıkarması gerekiyor. NHTSA, yapay motor sesine Hızlı giderken ihtiyaç olmadığını belirtti. NHTSA, hızlı giderken ortaya çıkan rüzgar direnci ve lastik sesinin, yayaları uyaracak düzeyde olduğunu dile getiriyor. Bu sebeple yüksek hızlarda yapay motor sesi kullanımını zorunlu tutmuyor. NHTSA’nın yaptığı düzenleme, elektrikli araç sahiplerinin ne tür ses kullanmak istediğini kısıtlamıyor.

ABD’de kanun 2020 yılında yürürlüğü girecekken, Avrupa’da 2021 yılında yürürlüğe girecek.

Mercedes, elektrikli EQC serisi aracına yapay bir uğultu sesi ekledi. Volkswagen’de ID.3’lere yapay bir ses yükleyeceğini açıkladı.  polislerin ayrı tutulması bekleniyor. Polislerin bu şekilde suçlulara daha sessiz şekilde yaklaşacağı düşünülüyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz