Facebook Dünyadaki Nüfusu Haritalıyor

5 min


0
Facebook her zaman küresel bir hırsı olan bir şirket olmuştur, ancak çok az sayıda proje bunu, AI kullanarak dünyadaki nüfus yoğunluğunu haritalama çabalarından daha iyi göstermektedir.

Şirket, bu çalışmayı ilk kez 2016 yılında 22 ulus için harita oluştururken açıkladı . Bugün, Afrika’nın “çoğunluğunu” kapsayan yeni haritalarla genişletti. Facebook bir blog yazısında , “Proje sonunda neredeyse tüm dünya nüfusunu haritalandıracak” dedi .

Facebook’un açıkladığı gibi, bu gibi haritalar oluşturmak insanlar için zorlu bir iştir. Dünyanın hemen her köşesini kapsayan yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerine sahip olsak da, bunu faydalı bilgilere dönüştürmek zaman alıcı bir süreç. Nüfus yoğunluğu haritaları oluşturmak için, örneğin, insanlar görüntülerdeki her binayı etiketlemeli, sonra bunu nüfus sayımı verileriyle çapraz referans almalıdır. Bu, nüfus sayım yollarının 150.000 mil karelik bölgeleri kapsayabileceği ancak yalnızca 55.000 insanı kapsayabileceği Afrika kıtasında özellikle zordur.

Neyse ki, bu tür bir görev – sıkıcı ama basit – AI için mükemmel. Bu süreci otomatikleştirmek için, Facebook’un mühendisleri açık kaynaklı haritalama projesi Açık Sokak Haritasındaki verileri kullanarak uydu görüntülerinde binaları tanıyabilecek bir bilgisayarlı görme sistemini eğitiyorlardı. Bunu daha sonra, boş arazi gösteren uydu verilerinin büyük çoğunluğunu çıkarmak için kullandılar.

Facebook, yeni makine öğrenim sistemlerinin 2016’da duyurduklarından daha hızlı ve daha doğru olduğunu söylüyor. Afrika kıtasını haritalamak için programları 11.5 milyar 64 x 64 piksel görüntüden oluşuyor. Çalışmaları Columbia Üniversitesi Uluslararası Yer Bilimleri Bilgi Ağı (CIESIN) Merkezi’nden araştırmacıların yardımıyla doğruladılar.

Facebook’un tüm bu verilerle ne yaptığı sorusu ilginçtir. Bugünkü açıklamada, şirket insani başvurulara vurgu yaptı.

Önümüzdeki aylarda herkesin kullanması için haritalarını ücretsiz yayınlayacak ve bunun gibi bir verinin felaket yardımı ve aşılama programları için bir nimet olduğunu belirtti. Nüfus yoğunluğu haritaları, kaynakları sınırlı olan ekiplerin en etkili olabileceği bölgeleri hedeflemelerine yardımcı olur ve Facebook verileri Amerikan Kızıl Haç tarafından bu amaçlar için zaten kullanılmaktadır.

Bu veriler aynı zamanda bariz ticari uygulamalara da sahiptir. Facebook 2016’da bu harita projesini tanıttığında, insani bir çaba değil, “ bağlantısı kesilmeyi birbirine bağlamanın ” bir yolu olarak ortaya koydu . Başka bir deyişle, internete ve Facebook’a daha fazla insanı imzalamak istedi. Güneş enerjili internet uçağı ve sübvansiyonlu taşıyıcı ağları gibi projeler sayesinde Facebook, bir sonraki milyar müşteriyi bağlamanın yollarını arıyor. İnsanların dünyada nerede yaşadığını tam olarak bilmek, kesinlikle bu amaç için şirkete yardımcı olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Batuhan SARI
Batuhan Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz