Firmalar Siber Güvenliği Ciddiye alıyor mu?

4 min


0
1 Paylaşım

ESET, Microsoft ve Marsh tarafından hazırlanan ve firmaların siber güvenliğe ne kadar önem verdiğini ortaya koyan bir araştırmaya dikkat çekti.

çok sayıda firma siber güvenliğin listede ilk beş öncelikleri arasında olduğunu belirtiyor fakat görünen o ki, anlatılanlarla  yapılanlar pek uyuşmuyor. saldırıları önlemek ya da bu tür ataklar yaşanırsa sonuçları hafifletmek için firmaların yapabilecekleri bazı adımlar vardır. Geçtiğimiz zamanlarda Microsoft ve Marsh tarafından yapılan bir anket , firmaların bu zorluklardan bazılarını nasıl algıladıklarını ölçmek adına bazı değerli bilgiler sağladı. ESET, bu araştırmaya dikkat çekti.

“2019 Küresel Siber Risk Algılama Anketi“ adı verilen çalışmaya katılanların yüzde 79’u, siber güvenliğin en önemli öncelikleri olduğunu ifade etse de, bu sorunu en iyi nasıl ele alacaklarından pek emin değiller. Tüm dünyadan 1.500 şirket liderinin görüşlerini bir araya getiren çalışma, ankete katılan şirketlerin neredeyse dörtte birinin, siber saldırılara karşılık verme ve bu saldırıları atlatma konusunda ‘kendisine pek de güvenmediğini‘ gösteriyor.

Siber risk değerlendirmesi

Gelişen dünyaya ayak uydurmayı hedefleyen şirketlerin, bu yolda yeni teknolojileri de benimsemeleri gerekiyor. Anket, şirketlerin yüzde 74’ünün yeni teknolojileri uygulamadan önce siber güvenlik risklerini değerlendirdiklerini ortaya koyuyor.

Yüzde 50ye yakın ise işleri için ihtiyaç duydukları yeni teknolojileri uygulamaya koyduktan sonra riskleri değerlendiriyor. Ankete katılan kuruluşların sadece yüzde 38’sı riskleri yeni teknolojileri benimsemeden hem önce, hem de sonra değerlendiriyor. Sadece yüzde 5’i riskleri tüm aşamalarda değerlendirirken, yüzde 13’i hiçbir şekilde değerlendirmiyor.

risklerin, bazı şirketlerin yeni ortaya çıkan teknolojileri benimsemekten kaçınması şaşırtıcı değil; Ankete göre, vakaların yüzde 23’ünde olan şey bu.

3. parti sağlayıcılarla güvenilmezlik 

Bir de şirketler ile üçüncü parti sağlayıcılar arasındaki güven sorunu var. Anket katılımcılarının sadece yüzde 32’si, ürünlerinin güvenliğini sağlamak için gerekli adımları atacakları konusunda satıcılara güvendiklerini söylüyor.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz