Gaia Teleskobundan Müthiş Başarı

7 min


0
1 Paylaşım

Uzay cisimlerinin boyutlarını ölçmek hiç kolay bir iş değildir. Ancak Gaia Uzay Teleskobu, bilim insanlarına sunduğu verilerde ender bir olayın yaşanacağını gösterdi. Europa’nın ve diğer uyduların boyutları bu verilerin işaret ettiği olay sayesinde ölçülebildi.

Jüpiter’in uydusu Europa, bir merak konusu ve bilimsel entrika kaynağı olmaya devam ediyor. Europa, Jüpiter’in en büyük uydularından biri ve güneş sisteminde dünya dışı yaşam bulmak için en iyi ihtimallerden biri olarak kabul ediliyor. Geçtiğimiz günlerde ise bir yıldızın önünden geçerek nadir bir olayın yaşanmasına sebep oldu.

“Yıldız tıkanması” adı verilen bu olay, yıldızdan gelen ışığın bir cisim tarafından bloke edilmesidir. Bu nadir olay türü gökbilimcilerin, gök cisimlerinin eşsiz gözlemlerini yapmalarını sağlar. Europa’nın öznesi olduğu bu olay 2017’de gerçekleşti. Olay, gökbilimcilerin, Europa’nın büyüklüğünü ve gerçek şeklini daha verimli bir şekilde ölçmelerine izin verdi. Tüm bunlar, gökbilimcilerin uyduya nerede ve ne zaman bakacaklarını tam olarak bilmelerini sağlayan Avrupa Uzay Ajansı’nın Gaia Uzay Teleskobu sayesinde gerçekleşti.

Bulguları açıklayan çalışma geçtiğimiz günlerde “Astronomy & Astrophysics” dergisinde yayınlandı. Çalışmayı yapan ekip, Rio de Janeiro’daki Ulusal Gözlemevi ve Astronomi Laboratuvarı Enstitüsü’nde bir araştırmacı olan Dr. Bruno Morgado tarafından yönetildi. Ekipte Brezilya, ABD, Fransa, Venezuela ve Şili’den astronomlar ve araştırmacılar da yer aldı.

Olay nadir olmasının yanı sıra, gökbilimciler için son derece değerlidir. Gezegenlerin ana yıldızlarının önünden geçtiği zaman olduğu gibi, yıldız tıkanmaları da ön planda olan vücudun özelliklerinin (yani boyut, şekil, konum vb.) ölçülmesini sağlar. Ayrıca atmosferi ve halkaları gibi diğer özelliklerini de ortaya çıkarabilir.

2013’ten beri 1 milyardan fazla yıldızın konumunu, hareketini ve mesafesini ölçen Gaia Uzay Teleskobu sayesinde, gökbilimciler Europa’nın böyle bir olayı ne zaman yaşayacağını tam olarak biliyorlardı. Böylece ekip, olaya tanıklık etmek için teleskopları gökyüzüne olay yaşanmadan odaklayabildi. Morgado, bunu şöyle açıklıyor:

“Gaia’dan elde edilen verileri sayesinde, Europa’nın Mart 2017’de parlak bir yıldızın önünden geçeceğini tahmin edebildik. Ayrıca bu tıkanmayı gözlemlemek için en iyi yeri de tahmin edebildik. Bu teknik, uzay araştırmaları sayesinde elde edilen görüntülerle karşılaştırılabilir bir doğruluk sunduğundan, bize Europa hakkında daha fazla bilgi aktarımı sağladı.”

Verilere göre tıkanma, Güney Amerika’nın da üzerinden geçecek şekilde dünyanın kuzey-batısından güney-doğusuna doğru kalın bir şerit boyunca görülebilecekti. Olayın gözlemini yapmak için sekiz gözlemci ekibi iş başına koyuldu, ancak kötü hava koşulları nedeniyle yalnızca üçü (Brezilya ve Şili’deki ekipler) veri toplayabildi.

Tahminlere göre 22 Haziran 2020’de Europa’nın içinde bulunduğu tıkanma, 20 Haziran 2020’de ve 4 Mayıs 2021’de Callisto’nun içinde bulunduğu tıkanma, 9 Eylül 2019, 21 Eylül 2019 ve 2 Nisan 2021’de Io’nun içinde bulunduğu tıkanma ve 25 Nisan 2021’de Ganymede’nin içinde bulunduğu tıkanma gerçekleşecek. Bu tıkanmalar amatör teleskoplar kullanılarak bile görülebilecek ve 2031’e kadar bir daha gerçekleşmeyecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz