Gökbilimciler Evrende Oluşan İlk Molekülü Buldu

3 min


0
1 Paylaşım
On yıllarca süren bir araştırmadan sonra, gökbilimciler nihayet evrende oluşan ilk molekülü buldular. 

Helyum hidrit iyonu (HeH +) uzun zamandan beri, kozmosun kimyasının nasıl atıldığının temel bir teorik parçası olmuştur, ancak uzayda görünen belirgin yokluğu bilim adamlarının yanlış anlamasından endişe etmişti. Şimdi, bir gezegenimsi bulutsudaki molekülün ilk belirgin kanıtı bulundu.

Hikaye, Büyük Patlama’dan kısa bir süre sonra, hidrojen ve helyum genç evrendeki egemenliğe dayanıyor. Sonunda, nötr helyum atomları, mevcut bileşenlerden mümkün olan ilk molekül tipi olan HeH + ‘ı oluşturmak için iyonize hidrojen ile birleştirildi. Bu da, günümüzde bildiğimiz kapsamlı kimyasal kütüphaneye giderek kartopu yapan farklı kombinasyonlar açtı.

Teoride her şey yolunda ve güzel, ama bunun böyle olduğuna dair onay, bilim adamlarını on yıllarca uzak tuttu. HeH + ilk kez 1925 yılında laboratuarda üretildi, ancak yıldızlararası ortamda doğal olarak bol olması gerektiği beklentisine rağmen, molekül şimdiye kadar hiç gözlenmedi.

Çalışmanın ilk yazarı Rolf Güsten “Evrenin kimyası HeH + ile başladı” diyor. “Yıldızlararası uzayda varlığının kesin kanıtlarının olmaması astronomi için uzun zamandır bir ikilem olmuştur.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Batuhan SARI
Batuhan Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz