Google Stadia’da 1 Saat Oyun Oynamanın Karşılığı 15,75GB Olacak

3 min


0
Google Stadia, vadettiği deneyim ile oyun dünyasında heyecan yaratmayı başardı. Bununla birlikte kotalı internet sahipleri, heyecanlanmak için fazla acele etmemeliler.

Google Stadia hakkında konuşurken genellikle fiyatını, oyun kütüphanesini ya da sunacağı kaliteyi merak ediyorduk. Tüm bunları düşünürken bir konuyu atladık; Stadia, Google sunucularından bizlere sürekli olarak video akışı sağlayacak. Üstelik bu video akışı tercihimize göre 4K 60fps olabilecek. Bu da (varsa) internet kotasından büyük bir miktar verinin yalnızca oyunlara ayrılması gerekeceği anlamına geliyor.

Google, Stadia abonelerine üç farklı kalite seçeneği sunuyor. Bunlardan ilki 720p 60fps, ikincisi 1080p 60fps, üçüncüsü 4K 60fps. Elbette ki herkes daha kaliteli görüntülerle oyun oynamak ister. Peki internet kotası buna izin verecek mi? Zira 1 saatlik bir Stadia oyun deneyiminin internet kotasına maliyeti 720p’de 4,5GB, 1080p’de 9GB, 4K’da ise 15,75GB. Evet, Stadia’da iki saat oyun oynamak neredeyse bir oyun kadar veri harcamanıza neden oluyor.

Stadia’nın gelişmiş oyun deneyiminin internet kotasına maliyetini daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse; internet kotasından 1TB veri harcamak için tek yapmanız gereken Stadia’da 65 saat boyunca 4K çözünürlükte oyun oynamak. Aynı veriyi 1080p çözünürlükte harcamak için oynamanız gereken süre 113 saat oluyor. Ülkemizde internet kotası resmi olarak tedavülden kaldırılmış olsa da altyapı tek bir kullanıcının TB’larca veri harcamasını kaldırabilecek seviyede mi göreceğiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz