Google Tarayıcı Seçeneklerini Android ile Buluşturuyor

3 min


0
1 Paylaşım

Google, Avrupa Birliği’nin tekelcilik endişelerini gidermek için yeni bir adım attı ve Avrupa’daki Android kullanıcılarına beş farklı internet tarayıcısı ve arama motoru arasında seçim yapma olanağı sunacağını duyurdu.

Google’ın piyasadaki gücünü rakiplerin önlemek için kullandığını söyleyen AB, geçen sene Google’a 4,34 milyar dolarlık rekor bir ceza kesmişti. Avrupa Komisyonu’na göre Google, Android’li telefonlara Chrome internet tarayıcısını ve Google arama programını yükleyerek rakipleri karşısında haksız bir üstünlük sağlamıştı. Şimdi Google, Avrupa kullanıcılarına daha çok kontrol sunarak durumu revizyon etmeye çalışıyor.

Google’dan ürün yönetimi direktörü Paul Gennai’nin blog gönderisine göre Avrupa’daki Android kullanıcıları, Google Play’i açtıklarında farklı arama programları ve tarayıcılar indirmeye yönelik yeni ekranlar görecekler. Bu yeni ekranlar, gelecekteki bir güncellemenin sonrasında Google Play’i ilk açtığınızda gösterilecek. Gennai’ye göre programlar, cihazda yüklü olmayan tanınmış programlardan seçilecek ve herhangi bir sırayla gösterilecek.

Yeni seçenekler, Avrupa’da hem yeni satılan Android’li telefonlarda, hem de mevcut cihazlarda gösterilecek. Bu değişikliğin Avrupa Komisyonu’nu ikna etmesi beklenebilir, yalnız yaptığı şikayetle AB incelemesini başlatan FairSearch, henüz ikna olmuş görünmüyor. Fairsearch, bu yeni ekranların “merkezi bir problem haline gelen Google programlarının bütün Android’li cihazlarda varsayılan olması” problemini çözüme ulaştırmak için hiçbir şey yapmadığını söylüyor.

Google şayet AB yetkililerini anti rekabetçi davranışlarına son verdiği konusu ile ilgili ikna edemezse, üst şirketi Alphabet’in dünya genelindeki günlük ortalama iş hacminin yüzde 5’ine kadar cezayla karşı karşıya kalabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz