GPS Sistemi Son Kez Sıfırlandı

3 min


1
1 Beğeni

1980’lerin başlarında askeri amaçlar için kullanıma sunulan global konumlama sistemi  “GPS” sonrasında herkese açıldı ve çabucak yaygınlaşmaya başladı. Toplam 24 uyduya sahip olan sistem önemli bir değişiklik geçirdi.
Kısıtlı hafıza

Yaklaşık 40 yıl önceki bir teknolojiyi kullandığımız için haliyle temel teknolojileri de son derece eski. Sistemin depolama birimi yalnızca 1024 haftalık veriyi tutabilecek kapasitede. Bu bakımdan aşağı yukarı 20 yılda bir sıfırlanması gerekiyor.

Sistem en son 1999 ağustos tarihinde 1024 haftayı tamamladığı için belleklerini sıfırlamıştı. Bu dönemde GPS kullanımı çok yaygın olmadığı için etkisi fazla olmamıştı. İkinci 1024 haftalık (20 yıllık) süreci ise geçtiğimiz Pazar gecesi doldurmuş bulunuyoruz.

Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece saat 02.59 itibariyle 24 uydudan oluşan GPS sistemleri yeniden sıfırlandı. Sistemi yöneten Hava Kuvvetleri ve İç Güvenlik Sekreterliği aşağı yukarı iki yıldır navigasyon sistemleri, finansal sistemler, havayolları gibi ilgili bütün birimleri belleklerin sıfırlanacağı konusunda uyarmaktaydı. Ayrıca son 10 yılda tasarlanan sistem ve cihazların sıfırlama tarihini hesaba kattığı belirtiliyor. Bu bakımdan yaşanan sorunlarının büyük çapta sıkıntı yaratmadığı ifade ediliyor.

Hava Kuvvetleri sıfırlama esnasında sistemin depolama birimini de güncelledi. 13-bit depolama sistemine geçiş yapan birim böylece 157 yıl boyunca belleknın sıfırlanmasına ihtiyaç duymayacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz