GPT-3

6 min


0

Teknolojinin gelişiminden her yazımda bahsetmekteyim. Lakin bugün bahsedeceğim konu teknolojinin hangi aşamasında olduğumuza dair çok çarpıcı bir örnek teşkil edecek. Bugün ki konumuz GPT-3.

Generativ Pre-trained Transformer 3 kısaca GPT-3, insanların yazdığı metinlere benzer içerik üretmek için derin öğrenmeyi kullanan özbağlanımlı bir dil modelidir. GPT-3, ünlü teknoloji şirketi OpenAI tarafından geliştirilmiştir. Aslında geçmişe doğru baktığımızda geliştirilmek istenilen teknolojinin şuan ki en üst versiyonudur. Peki yapay zeka GPT-3 neler yapabilmektedir?

Bu yapay zeka; sorulan sorulara cevap verebiliyor, tercüme yapabiliyor, şiir yazabiliyor. Sadece bu kadar değil tabi ki. Mevcut çalışmalar üzerinden örnek vermek gerekirse; bir blog içindeki yazılmış olan tüm makalelerin de sahibi GPT-3.

GPT-3 kodlama yapabiliyor. Geliştirilen bu yapay zeka ile kod yazmadan, yapmak istediğiniz şeyi yazarak kodlamasını yaptırabiliyorsunuz. Örneğin; “müşteri panelinde bir okey butonu oluştur” yazdığınızda size bunun kodlamasını hazırlayarak vermektedir.

GPT-3, yazarları taklit edebiliyor. Siz eğer GPT-3’e bir şiir ya da yazı verirseniz yazarların davranışsal özelliklerini özümseyerek yeni şiir ya da yazılar oluşturabilmektedir. Bu konudaki örnek; Mevlana’ya ait bir dizenin verilmesi ve akabinde yapay zekanın yazdıkları oldukça şaşırtıcı boyuttadır. Çünkü Mevlana’ya ait verilen dizilerde geçen mum kelimesi insanı temsil etmektedir. Ve bu yapay zekada insanı temsil eden bir içerik üretmektedir. Bir yapay zekanın sizce de bunu ayırt ederek bir çıktı üretmesi şaşırtıcı değil mi? Peki GPT-3 bunu nasıl yapıyor? Bunun çok basit bir açıklaması var. Çok fazla veriyle beslemişler. Bu sayede derin öğrenme yeteneğini kullanarak en doğru çıktıları üretebilmektedir.

Başka neler yapabiliyor peki? Arjantin’de GPT-3 ile gerçekleştirilen bir deneyden bahsedeceğim sizlere. Röportaj deneyi. Kulağa ilginç geliyor. Bir yapay zeka ile nasıl ya da ne konuda röportaj yapılabilir? Arjantin’de bir bilgisayar mühendisi bu yapay zekadan Albert Einstein gibi davranmasını istemiş ve onunla röportaj yapmış. Sonuç oldukça başarılı. GPT-3 tıpkı Einstein gibi sorulara cevap veriyor. Üstelik bunu yaparken bir robot şeklinde değil, davranışsal özellikleri göz önünde bulundurarak, insanı taklit eden cinsten konuşma havasında cevaplar veriyor.

Daha fazla ne yapabilir? Tasarım yapabiliyor, kendinize atayacağınız alanında uzman öğretmen yerine geçerek sizlere istediğiniz konuda eğitim verebiliyor, istediğiniz konuda sizlere sınav ve cevaplarını hazırlayabiliyor, reklam metni hazırlayabiliyor…

Peki ama derin öğrenme yöntemi dahi olsa bu kadar şeyi nasıl gerçekleştirebilir diye düşünebilirsiniz. GPT-3 175 milyar farklı parametreye sahip. Ayrıca topladığı 410 milyar bilgi var. Ve topladığı 410 milyar bilgiyi 175 milyar farklı parametre ile işleyebiliyor. İşte bu sayede size istediğiniz konuda yardımcı olabiliyor. Şu anki maliyeti 4.6 milyon dolar. Her geçen gün bilgi havuzunun genişlediğini düşünürsek GPT-3 daha çok şey öğrenecek demektir.

Teknoloji daha çok gelişecek. Peki biz bu gelişen teknolojinin neresinde olacağız? Asıl düşünmemiz gereken temel sorunlardan bir tanesi de budur.

Görüşmek Üzere…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz