Hacker’lar Tesla Model 3’ü Hackleyerek Kazandı

Hacker'lar bir Tesla aracını daha hackledi, yalnız bu sefer bir hırsızlık olayı söz konusu değil!4 min


0
1 Paylaşım

Hacker’lar bir Tesla aracını daha hackleyerek kayıplara karıştı yalnız bu sefer bir hırsızlık olayı söz konusu değil. Geçtiğimiz gün düzenlenen Pwn2Own hack müsabakasında hackerlar Tesla araçlarının kontrol panelinde bulunan internet tarayıcısının bir güvenlik açığını ortaya çıkardı ve ödül olarak elektrikli araçlardan birinin sahibi oldu.

TechCrunch’ın raporuna göre Richard Zu ve Amat Cam adlı iki hackerdan oluşan Fluoroacetate takımı, bir takım güvenlik önlemlerinia aşmayı başararak tarayıcı üzerinde istedikleri bir mesajı görüntülemeyi başardı. Tesla, ortaya çıkan güvenlik açığının yakın zamanda yayınlanacak olan bir güvenlik güncellemesi ile önleyeceğini  belirtti. Fluoroacetate takımı ise yeni Tesla araçlarının yanı sıra 375.000 dolarlık para ödülünün de sahibi oldu.

Tesla, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Söz konusu güvenlik açığını ortaya çıkarmak için inanılmaz seviyede yetenek ve çaba gerektiğinin farkındayız. Bu nedenle bu iki araştırmacıya araçlarımızın caddelerdeki en güvenilir araçlar olmasını sağlamamıza yardım ettikleri için teşekkür ediyoruz.”

Ancak belirtmek gereken bir nokta var, hackerların keşfettiği güvenlik açığı yalnızca aracın internet tarayıcısını etkiliyor. Söz konusu güvenlik açığı, hackerların aracın denetiminü ele almalarına ya da aynısı bir prosedür yapmalarına izin vermiyor.

Aynı hacker konferansında yüz binlerce dolar Apple Safari, Microsoft Edge, Microsoft Windows, VMware Workstation ve Mozilla Firefox üzerinde keşfettikleri güvenlik açıkları için hackerlara ödül olarak verildi.

Tesla adına bir diğer haber de Elon Musk’ın Twitter üzerinde yaptığı açıklamada araç programına dahil olan internet tarayıcısının Chromium açık kaynak kodu tabanına geçiş yapacağını duyurdu. Chromium, Google’ın tanınmış tarayıcısı Google Chrome’a da güç veriyor.

Bu gelişmenin Tesla’nın araç içi internet tarayıcısını daha güvenilir yapıp yapmayacağını zaman gösterecek ancak her ne nedenle olursa olsun araç kullanırken internet tarayıcısını kullanmaya çalışmamanızı öneririz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz