Hafıza Protezi

3 min


1
1 Beğeni

Çok güçlü bir hafızanız olduğunu hayal edin. Hiçbir şeyi unutmadığınız, sınavlardan sürekli tam not aldığınız ve tüm bunları fazla vakit harcamadan sadece hafızanızla yaptığınızı hayal edin. Harika olmaz mıydı? Artık hafıza protez ve implantları ile bu mümkün görünüyor.

Bilim adamları, dikkati beyni uyaran ve takviye sağlayan hafıza geliştirme yollarını araştırmaktadırlar. İlk çıkış noktası Alzheimer gibi hastalıkların tedavi süreci için olsa da günlük yaşamda da kullanılabilir fikri bazı tartışmalara yol açmaktadır.

DBS denilen derin beyin stimülasyonu, beyindeki belli bölgelere elektrik akımı sağlanarak epilepsi ve Parkinson hastalıklarının tedavisi için kullanılmaktadır. DBS’den daha ileriye gidecek olur isek hafızada anılar oluşurken beyinde meydana gelen elektriklenmenin aynısı yapay zekada geliştirilmeye çalışılıyor. Yani bir nevi hafıza protezi.

Çalışma içerisinde bulunan bilim insanları, hastaların bir şeyler öğrendiği sıradaki beyin aktivitelerinin bir algoritma yardımı ile uzun süreli hafıza belleğine gittiği sırada ortaya çıkan kalıbı öğrenmeyi öğrettiler. Ardından bu olayın nasıl gerçekleştiğini keşfetmek için beyne bazı elektrotlar yerleştirildi. Bunun sayesinde hastaların hafızalarında %30’luk bir olumlu gelişme meydana geldi.

Bu tarz müdahaleler ciddi risk taşıdığı için, cerrahi müdahalenin yapılabilmesi için faydanın riskten büyük olması gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz