Hiç Solunum Yapmayan Bir Canlı Keşfedildi

3 min


0

Bilim insanları, canlılar dünyası için önemli bir keşfe imza attı. İlk defa, solunuma ihtiyaç duymadan yaşayabilen bir canlı keşfedildi

İsrail’de bulunan Tel Aviv Üniversitesi’nden araştırmacılar,  Henneguya salminicola ismi verilen parazitin, bir balığın etine nüfus ettiğinde solunum yapmadığını ortaya çıkardılar. salminicola ismi verilen bir tek hücreli canlıda, solunumdan görevli mitokondri veya benzeri bir organel bulunmuyor.

Tel Aviv Üniversitesi’nde evrimsel biyolog olarak görev yapan, makalenin de yazarlarından Dorothée Huchon, “Dokularını, sinir hücrelerini, kaslarını ve her şeyini kaybetti. Şimdi ise solunum yapma yeteneklerini kaybettiklerini görüyoruz” dedi.

canlının tek hücreli bir lekeye benzediğini gösteriyor. H. salminicola’nın sadece sporları karmaşıklık gösteriyor. Sporlar, iki kuyruklu ve bir çift oval göz yapısına sahip sperm hücrelerine benziyor.

Huchon, “Hayvanların karmaşık hale gelmiş, çok sayıda geni olan, çok hücreli organizmalar olduğu düşünülüyor. Burada tam tersine doğru hareket eden bir organizma görüyoruz. H.salminicola’nın neredeyse tek hücreli olacak şekilde evrimleştiği görülüyor” dedi.

Bilim insanları, H.salminicola’nın solunum yapmadan nasıl enerji elde ettiğini tam olarak çözemediler. Huchon, benzer diğer parazitlerin enerjiyi doğrudan enfekte olmuş konak hücreden almasını sağlayan proteinleri olduğunu söyledi. H. salminicola da benzer bir şey yapıyor olabilir. Ancak bunu ortaya çıkarmak için H. Salminicola’nın genomu üzerinde daha fazla çalışma yapmak gerekiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz