Hindistan’dan Ayın Güney Kutbuna Gitmek İçin Hazırlıklar Sürüyor

4 min


0

Hindistan aya geri dönüyor. Ülkenin Chandrayaan 2 adlı ikinci ay misyonunun 14 Temmuz’da başlaması ve ayın başlarında ayın yüzeyinde inmesi planlanıyor. Hindistan’ın en güçlü roketi GSLV Mk III’e Hindistan’daki Satish Dhawan Uzay Merkezi’nden başlayacak.

Görev, Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü’nün (ISRO) 2008’de başlattığı Chandrayaan 1’in halefidir. Bu görev, bir yörüngeden ve ay yüzeyine çarpan ve orada onaylanan su buharı da dahil olmak üzere bir enkaz bulutu bırakan bir çarpıcıdan oluşuyordu.

Chandrayaan 2, bir yörüngeli, Vikram adında bir arazi sahibi ve Pragyan adında küçük bir gezici ile daha gelişmiş olacak. Vikram ve Pragyan, sadece bir ay sürecek şekilde tasarlandılar.

Her şey yolunda giderse, arazi sahibi, güney kutbuna yakın iki krater arasına dokunacak ve toprakları inip çıkması ve keşfetmesi için serbest bırakacaktır. Altı tekerleği, ay yüzeyi boyunca saniyede yaklaşık bir santimetrede sallanmasına ve tozun kimyasal yapısını incelemesine izin verecek.

Arazi ve yörüngenin gemide de bilimsel araçları var. Lander, ay depremlerini incelemek için tasarlanmış bir sismometreye, ay yüzeyinin termal özelliklerini ölçmek için bir prob ve ayın teneat atmosferini incelemek için araçlara ve ayrıca NASA’dan Dünya ile dünya arasındaki mesafeyi tam olarak ölçmek için özel bir aynaya sahiptir.  Yörüngenin, ay yüzeyini haritalandırmak ve atmosferini incelemek için sekiz bilimsel alet takımı vardır.

İniş başarılı olursa, Hindistan’ı ABD, SSCB ve Çin’den sonra ve güney direğine yakın ilk topraklardan sonra aya inen yumuşak bir inişi tamamlamak için yalnızca dördüncü ulus olacaktır. Bu özellikle önemlidir, çünkü ayın güney kutbunda bazı kraterlerde su buzu bulunur ve bu onu insan keşifleri için umut verici bir hedef haline getirir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz