Huawei’nin, Apple’a 5G İçin Yardım Elini Uzatması Bekleniyor

5 min


0
4 Paylaşım

Qualcomm ile kavgalı olan Apple’ın başı 5G konusu ile ilgili dertte olabilir. Raporlar, dev şirketin tek iPhone modem tedarikçisi Intel tarafından 5G siparişlerini zamanla teslim alamayabileceğini gösteriyor.

Masaya yeni yatırılan çözüm ise son derece dikkat çekici bir tavsiye: Çin’in teknoloji devi Huawei, yani dünyadaki 2 numaralı akıllı telefon üreticisi. Çinli devin Balong 5000 5G modemi, Mate 20X’de ve katlanabilir Mate X’te halihazırda çalışıyor olan bir 5G modemi.

Engadget’e göre ise Apple için haberler iyi. Huawei, 5G modemini Apple’a satmaya “açık”. Bu sayede Apple, Qualcomm ile arasındaki anlaşmazlıkları gideremese dahi 2020’de tanıtılması beklenen iPhone modelini daha süratli 5G hızlarına ulaştırabilir.

Bu gelişme hakkında en önemli nokta ise Huawei’nin normal şartlar altında kendi yongalarını Qualcomm’un yaptığı gibi diğerlarına satmıyor olması. Örneğin, HiSilicon Kirin yonga setini sadece Huawei Mate 20 ve Huawei P30 Pro’da bulabilirsiniz. Ancak görünüşe göre Huawei, Apple için bir istisna yapmak istiyor.

Elbette ki Huawei’nin bunu bir hayırseverlik eylemi olarak görmediği açık. Şayet şirketin ürettiği 5G modemler iPhone 2020’nin içinde yer alırsa Çinli şirket bu durumdan büyük kazanç sağlayabilir. Eğer bu hususta bir güvence istiyorsanız iPhone ekranlarını uzun bir süredir tedarik eden Samsung’un bu işten sağladığı kazancı gözden geçirebilirsiniz.

Eğer Intel’in siparişleri yetiştiremez ve Apple ile Qualcomm birbirlerini dava etmeyi durduramazlarsa, bu durum Apple’a eşit seviyede tercih etmeyeceği iki modem tedarikçisini bırakacak: Samsung ve MediaTek.

Fast Company’nin kaynak gösterdiği bir UBS analistinin notuna göre, Apple yine de söz konusu firmalarla konuştu. Ancak Samsung, modem konusu ile ilgili Huawei’den daha az deneyim sahibi ve MediaTek’in sahip olduğu yöntem imkânlar Intel’den de daha düşük seviyede.

Apple ise Huawei tarafından bildirilen teklif ile ilgili yorum yapmadı. Zira bu durum yalnızca rakip bir firma ile el sıkışmak zorunda kalmak hakkında değil. Bu durum bunun yanı sıra firma ile ABD hükümeti arasında büyük sorunler yaratabilir.

ABD’deki operatör ve perakende satış kanallarında amiral gemisi Huawei cep telefonlarını bulmak olası değil, çünkü Amerikan hükümeti hırsızlık, sahtekarlık ve casusluk ile suçladığı Huawei’yi sınırlarından içeri sokmamakta kararlı.

Aslında Apple, daha önce bazen ABD hükümeti ile karşı karşıya gelmekten çekinmemiş bir şirket. Ancak Apple, Huawei’nin modemlerini iPhone modellerinde kullandığı takdirde kendi evi olan Amerikan topraklarında büyük bir kâbus yaşayabilir. Üstelik Samsung, kendi akıllı telefonlarını pazarlamak için ABD’li kullanıcılara özel verileri ile internet arasında duran tek şeyin casusluk ile suçlanan Çinli bir üreticiye ait bir modem olduğunu vurgulayarak Apple’ı en iddialı olduğu konulardan birisinde, yani kullanıcı gizliliği konusu ile ilgili vurabilir ve bu ise iPhone satışlarını ABD üzerinde son derece ciddi bir oranda etkileyebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
4 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz