Huawei’nin Gmail Yerine Kullanacağı Uygulamanın ProtonMail Olabileceği Söyleniyor

3 min


0
1 Paylaşım

Google ile yaşadığı sorunlar sebebiyle Android işletim sistemini ve Google servislerini kullanmakta sıkıntı yaşayacak olan Huawei, alternatif çözümler arıyor. Şirketin Gmail konusunda gittiği alternatiflerden birisi de İsviçreli ProtonMail oldu.

Google ile oldukça sıkıntılı bir ilişki içerisinde olan Huawei’nin, şifreli e posta servisi ProtonMail’i gelecekteki mobil cihazlarında kullanabileceğine dair söylentiler bulunuyor. İsviçreli ProtonMail’in CEO’su Andy Yen, yaptığı açıklamada şirketin servisinin gelecekteki Huawei cihazlarda önyüklü olarak gelebileceğini ya da uygulama mağazası AppGallery’nin içerisinde önerilebileceğini söyledi. Yen, ayrıca şirketin henüz son kararını vermediğini de dile getirdi.

Huawei’nin bu kararı vermesinin temelleri Mayıs ayında ABD’nin Çinli şirketi kara listeye eklemesiyle yani ABD’li şirketlerin Çinli şirketle yapacağı işlerde özel izne tabi olmasıyla atılmıştı. Bu kısıtlamaların Google’ın Android işletim sisteminin güncellemelerini etkilemesi ve Huawei’nin Gmail gibi önemli uygulamaları kullanıcılarına sunamaması şirketi önlem almaya itti. Huawei, kendi işletim sistemi HarmonyOS’u oluşturdu ve geliştiricilere de uygulama mağazasına servislerini getirmeleri için tekliflerde bulundu.

Yen, yayınladığı blog yazısında ProtonMail’in Google Play Store’da yer aldığını ve Huawei’nin uygulama mağazasına geçerse Google engellese dahi İsviçreli şirketin müşterilerinin uygulamaya erişiminin sağlanacağından bahsetti. Google ve Huawei ise şu an bu iddialara herhangi bir yorumda bulunmadı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Mahmut Sakar
Mahmut SAKAR, BBS TEKNOLOJİ AR-GE sorumlusu ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz