Hyperloop Bir Adım Daha İleri

3 min


0

Elon Musk’ın havası alınmış bir tüneldeki ulaşım ağı Hyperloop için düzenlenen yarışmalarının kapsamı genişliyor. Bugüne kadar düz olarak yapılan tasarım yarışmaları gelecek yıl yerini, 10 kilometrelik eğimli bir tünele bırakacak.

Elon Musk, Tesla ve SpaceX ile ilgili çalışmalarının yanı sıra bir ulaşım ağı üzerinde de çalışıyor. Hyperloop olarak adlandırılan bu sistem, havası tamamen alınmış olan bir tüpte, özel olarak yerleştirilen mıknatısların etkisi sonucunda bir trenin, yerden yaklaşık 10 santimetre yükseklikte hareket etmesi anlamına geliyor. Teoride Hyperloop, sürtünmenin olmadığı bir ortamda, saatte 1.000 kilometre hızla gidebilecek kapasiteye sahip. 500 kilometrelik bu ulaşım ağının maliyetininse 21 milyar dolar olması bekleniyor.

Elon Musk konuyla ilgili olarak dört yıldır, mühendislik öğrencilerini kapsayan yarışmalar düzenliyor. Bu yarışmalarda projeyle ilgili tasarımlar ve bu tasarımların testleri yapılıyor. Ancak Musk’ın yaptığı açıklamalara göre bu yarışmanın kapsamı, önümüzdeki yıl biraz değişecek.

Elon Musk’ın dün, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalara göre gelecek yıl yapılacak olan yarışmalar, düz bir tünel yerine eğimli bir tünel üzerinde yapılacak. Öğrencilerden, yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda eğimli bir yapıya sahip olan bir tünel yapılması istenecek ve geliştirilecek olan tasarımlar test edilecek.

Aslında bu yarışmanın kapsamıyla ilgili değişiklikler, ilk kez yarışma sırasında dillendirilmişti. Elon Musk soru cevap etkinliklerinde, bu yarışmayı biraz genişletmek istediğini ancak bunun 3 yıl sonra olduğunu dillendirmişti. Ancak görünen o ki, Elon Musk konuyla ilgili olarak elini çabuk tutmuşa benziyor.

Yakın zamanda neler olacağını göreceğiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz