İlk Kara Delik Görünts, Einstein’ın Teorisini Haklı Kılıyor

3 min


0
1 Paylaşım

Çarşamba günü, Event Horizon Telescope’un (EHT) arkasındaki ekip , M87 galaksisindeki süper kütleli bir kara deliğin bir anlık görüntüsünü paylaşarak tarih yazdı.EHT ekibi bu inanılmazın başarılması için, sayısız yöntem ve engeller aşmak zorunda kaldı.bu kayıt edilen görüntünün kalitesi New York’tan Los Angeles’ta bir golf topunun üzerinde olan çukurları saymakla eşdeğerde olduğu söylendi.herhangi bir kara deliğin görüntüsünü çekebilmek bilim için dikkat çekici bir başarı.

Ancak paylaşılan görüntü diğer bir nedenden kaynaklı insanlığa ilham veriyor.Bilim insanlarının bir kara deliğin nasıl olacağını tahmin eden Albert Einstein’ın 1915 genel görelilik kuramını bu görüntüye dayanarak doğruladı .

Einstein, yer çekiminin uzay-zaman dokusunu çözebileceğini tahmin ediyordu. Bu kuram’a dayanarak, bilim insanları çekimsel kuvveti çok büyük olan bir kara deliğin etrafındaki ışığa ne yapması gerektiğini ve bunun neye benzemesi gerektiğini tahmin ettiler.

Olay Horizon Teleskop galaksilerin merkezlerinde süper kütleli kara deliklerin Einstein’ın görelilik Genel Teorisi tahminlerinin yayımlanan görsel’e göre doğru olduğu bilgisini verir. Arizona astronomi Dimitrios Psaltis üniversitesi basın açıklamasında ifade ettiği “Gölge kuramının öngörülen büyüklüğü ve biçimi, gözlemlerimizle son derece iyi uyuşuyor ve bu görüntü asırlık kurama olan güvenimizi arttırıyor.” sözlerini kullandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
1
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz